MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS rozpoczął wypłatę dodatkowego świadczenia dla emerytów. Sprawdź, czy na twoje konto wpłynęły środki pieniężne

Maciej Badowski
Opracowanie:
Trzynaste emerytury będą wypłacane wraz ze świadczeniem podstawowym, w terminie jego wypłaty. A te następują: 1., 6., 10., 15., 20., i 25. dnia każdego miesiąca.
Trzynaste emerytury będą wypłacane wraz ze świadczeniem podstawowym, w terminie jego wypłaty. A te następują: 1., 6., 10., 15., 20., i 25. dnia każdego miesiąca. 123RF/ traimak
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że jeszcze w marcu 913 tys. seniorów otrzymało trzynaste emerytury. Łączna kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła 1,6 mld zł. Nie otrzymałeś dodatkowych pieniędzy z ZUS? Sprawdź harmonogram wypłat „trzynastek".

spis_tresci][/spis_tresci]

Część seniorów otrzymały już trzynaste emerytury. Co z pozostałymi emerytami?

ZUS w przesłanym komentarzu przypomina, że pierwszy termin wypłaty świadczeń wypadał 1 kwietnia, czyli w świąteczny poniedziałek. – Oznacza to, że pierwsze trzynastki trafiły do emerytów i rencistów przed Wielkanocą – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Trzynastka" przysługuje w wysokości najniższej emerytury. W tym roku wynosi 1780,96 zł brutto. Aby ja otrzymać, nie trzeba składać żadnego wniosku, ZUS przyzna ją automatycznie.

Harmonogram wypłat trzynastych emerytur

Trzynaste emerytury będą wypłacane wraz ze świadczeniem podstawowym, w terminie jego wypłaty. A te następują: 1., 6., 10., 15., 20., i 25. dnia każdego miesiąca.

– Wypłaty realizowane są tak, aby do wyznaczonego terminu pieniądze dotarły do klientów. Jeśli termin wypłaty świadczenia wypada na dzień wolny od pracy, to wypłacane jest ono na tyle wcześniej, aby najpóźniej w ostatnim dniu roboczym, tuż przed terminem wypłaty, środki trafiły do emeryta czy rencisty i to bez względu na to, czy pobiera on świadczenie na konto, czy przekazem pocztowym – dodaje rzecznik.

Osoby, które świadczenia pobierają 1, 6 i 20 kwietnia – otrzymają je odpowiednio wcześniej, tzn. najpóźniej 29 marca, 5 kwietnia i 19 kwietnia.

Trzynastkę wcześniej otrzymają też osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne, których termin wypłaty trzynastki przypada na 1 maja. Z uwagi na to, że jest to dzień wolny od pracy, trzynastka powinna trafić do świadczeniobiorców najpóźniej 30 kwietnia.

W przypadku renty rodzinnej pobieranej przez kilka uprawnionych osób (np. wdowa i osierocone dziecko) wówczas przysługuje jedno świadczenie pieniężne i jest ono podzielone na równe części dla wszystkich uprawnionych.

Podobnie wygląda sytuacja przy zbiegu prawa do świadczeń, np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową. Osobie uprawnionej przysługuje tylko jedna trzynastka. Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy tę trzynastkę wypłaci ZUS.

Dla kogo trzynaste emerytury?

Jak wyjaśnia ZUS, dodatkowe roczne świadczenie pieniężne przysługuje osobom, które 31 marca br. mają prawo do wypłaty emerytury:

  • w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej, renty z tytułu niezdolności do pracy
  • w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych, renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej
  • w tym renty rodzinnej po inwalidzie wojennym lub wojskowym oraz rent rodzinnych wypadkowych, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ZUS rozpoczął wypłatę dodatkowego świadczenia dla emerytów. Sprawdź, czy na twoje konto wpłynęły środki pieniężne - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska