MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sąd w Olkuszu czeka kontrola? Rzeczniczka Praw Dziecka chce lustracji działań, które były podejmowane w związku ze śmiercią Kamilka

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Sąd w Olkuszu czeka kontrola? Ma to związek ze śmiercią Kamilka z Częstochowy (zdjęcie poglądowe)
Sąd w Olkuszu czeka kontrola? Ma to związek ze śmiercią Kamilka z Częstochowy (zdjęcie poglądowe) Archiwum Polska Press
Do Krajowej Rady Sądownictwa trafiło pismo Rzeczniczki Praw Dziecka (RPD) Moniki Horny-Cieśli. W swoim piśmie zaapelowała ona o ponowną kontrolę działań sądów w Olkuszu i Częstochowie. Jak wskazała RPD wnioski zawarte w przygotowanym w ubiegłym roku raporcie budzą poważne wątpliwości.

Sąd w Olkuszu czeka kontrola? Ma to związek ze śmiercią Kamilka z Częstochowy

W czerwcu ubiegłego roku Krajowa Rada Sądownictwa opublikowała raport, który zawierał chronologiczne wyliczenie czynności procesowych a także uwagi i wnioski w związku ze śmiercią Kamilka z Częstochowy.

Przypominamy – w ubiegłym roku cały kraj poruszyły wieści o bestialsko katowanym 8-letnim chłopcu. Wówczas wyszło na jaw, że jego oprawcami byli jego najbliżsi – 35-letnia matka Magdalena B. i 27-letni ojczym Dawid B. Chłopiec miał poparzoną głowę, klatkę piersiową i kończyny. Był też wychudzony, odwodniony i brudny. Niestety, chłopca nie udało się uratować. Zmarł w nocy z 7 na 8 maja 2023 roku w szpitalu w Katowicach. Sygnały o tym, że w rodzinie Kamila dzieje się źle były już wtedy, gdy rodzina mieszkała w Olkuszu. Śledztwo w tej sprawie nadal trwa a Sąd Apelacyjny w Gdańsku przedłużył podejrzanym tymczasowe areszty do 26 czerwca 2024 roku.

Jak podaje rzeczniczka praw dziecka wnioski z opublikowanego raportu mówią między innymi o tym, że sądy w Olkuszu i Częstochowie podejmowały czynności sprawnie, niezwłocznie oraz że nie ma podstaw do przypisania obu sądom bezczynności. Ponadto raport wskazywał, że konieczne jest wprowadzenie zmian systemowych, gwarantujących sprawny przepływ informacji pomiędzy podmiotami. To właśnie te wnioski zdaniem Moniki Horny-Cieśli budzą poważne wątpliwości.

– Zupełnie niezrozumiałe jest, dlaczego zespół w ramach wniosków raportu skoncentrował się na potrzebie bliżej nieokreślonych zmian legislacyjnych. Podczas gdy tego rodzaju postulaty, co do zasady, wykraczają poza zakres wniosków polustracyjnych – argumentuje Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak.

Jednocześnie rzeczniczka przypomina, że przedmiotem lustracji są czynności sądów a wnioski powinny wskazać jak powinno wyglądać postępowanie w sprawach, w których istnieje zagrożenie życia i zdrowia dziecka. Następnie zespół powinien porównać z takim wzorcem czynności faktycznie podjęte w sprawie Kamilka.

– Po dostrzeżeniu przez zespół zaniechań wymienionych w raporcie, powinien on wskazać, jak obowiązujące przepisy i standardy postępowania odnoszą się do postępowania sądu lub kuratorów sądowych w opisanych przez zespół lustracyjny okolicznościach w sprawie Kamilka – dodaje Monika Horna-Cieślak.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska