
Kiedy pracownik musi odbyć kwarantannę? Co zrobić, żeby dostać wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy lub zasiłek opiekuńczy podczas kwarantanny? Czy lekarz może zabronić wychodzić z domu?
Oto lista 10 rzeczy, które pracownik powinien wiedzieć na temat kwarantanny i izolacji.

Ile dni trwa kwarantanna pracownika?
Obecnie okres obowiązkowej kwarantanny trwa 10 dni. Pracownik mieszkający z osobą poddaną izolacji musi pozostać w kwarantannie dłużej. Jak podkreśla Wiesława Kostuj z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu "Kwarantanna osoby zamieszkującej z osobą izolowaną trwa tak długo, aż osoba zakażona zakończy izolację (w czasie trwania izolacji osoby współzamieszkującej jesteśmy stale narażeni na zachorowanie) oraz 10 dni od ostatniego dnia styczności (ostatniego dnia izolacji osoby chorej)."

Praca zdalna na kwarantannie
Pracownik skierowany na kwarantannę może pobierać wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Osoba, która korzysta z jednego z tych świadczeń, nie ma prawa pracować podczas kwarantanny.
Pracować nie wolno także rodzicom na zasiłku opiekuńczym.

Skierowanie na izolację przez lekarza POZ
Lekarz z podstawowej opieki zdrowotnej NFZ może skierować na izolację domową, jeżeli pacjent wykona test na koronawirusa i wynik będzie dodatni. W takim przypadku decyzja inspektowa sanitarnego nie jest potrzebna.