https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

100 lat Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – od konferencji naukowych aż po koncerty i bal

Paulina Szymczewska
Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK zaprasza na obchody jubileuszu 100-lecia uczelni.
Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK zaprasza na obchody jubileuszu 100-lecia uczelni. Andrzej Banaś
2 października Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie zainauguruje nowy rok akademicki. Będzie to jednak inauguracja wyjątkowa, ponieważ uczelnia rozpoczyna właśnie obchody jubileuszu 100-lecia swojego istnienia. W ramach tychże obchodów przewidziano wiele ciekawych wydarzeń – od konferencji naukowych aż po koncerty, bal jubileuszowy i zjazd absolwentów.

– 100 lat istnienia Uniwersytetu Ekonomicznego to wspaniałe osiągnięcie. Przez ten czas uczelnia bardzo mocno wpisała się w rozwój gospodarczo-ekonomiczny Polski, jak i Europy. Mamy również wiele osiągnięć naukowych. W ciągu tego stulecia nasze mury opuściło prawie 200 tysięcy absolwentów, wielu z nich to osoby, które odegrały ogromną rolę w rozwoju biznesu oraz w rozwoju gospodarczym kraju i pełnią ważne funkcje społeczne – podkreślił rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK. – Przed nami szczególny rok – rok jubileuszowy, w którym chcemy zakomunikować otoczeniu nasze stuletnie osiągnięcia, ale także rozwinąć współpracę z biznesem oraz z instytucjami publicznymi. W mojej ocenie jest to wspaniała okazja do tego, by właśnie takie cele promocyjne realizować.

Na swój jubileuszowy rok akademicki 2024/2025 Uniwersytet Ekonomiczny przygotował wiele ciekawych wydarzeń, które będą się odbywać aż do czerwca 2025 r. A rozpoczną się już niebawem – 2 października. – W tym dniu odbędzie się uroczysta inauguracja 100. roku akademickiego naszej uczelni. Będzie ona miała szczególny charakter, do udziału w niej zaprosiliśmy wielu znakomitych gości i absolwentów UEK, wśród nich m.in. ministra finansów pana Andrzeja Domańskiego, który również jest naszym absolwentem – poinformował dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK.

Uroczystej inauguracji 100. roku akademickiego UEK będzie 2 października towarzyszył koncert w Operze Krakowskiej. Ponadto w Ogrodzie Profesorskim zostanie odsłonięta rzeźba jubileuszowa, której autorem jest prof. Jerzy Nowakowski.

100 lat Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – od konferencji naukowych aż po koncerty i bal

Sympozja, koncerty, wystawa i zjazd absolwentów

W kolejnych miesiącach również nie zabraknie jubileuszowych wydarzeń – od tych o charakterze naukowym (jak np. nadanie tytułów doktora honoris causa) po kulturalne. Będą więc konferencje naukowe, sympozja, będą koncerty i wystawa jubileuszowa, będzie zjazd absolwentów połączony z piknikiem, a nawet bal. Uczelnia nie zdradza jeszcze wszystkich szczegółów, oto niektóre z jubileuszowych wydarzeń:

  • 24-26 października – Graduacja Absolwentów (edycja letnia);
  • 6 listopada – Akademicki Dzień Pamięci, koncert Requiem Mozarta;
  • styczeń 2025 r. – Wieczór Kolęd;
  • 22 lutego 2025 r. – Bal Jubileuszowy UEK;
  • kwiecień 2025 r. – Graduacja Absolwentów (edycja zimowa);
  • 28 maja 2025 r. – Dzień UEK – centralne obchody;
  • maj 2025 r. – Koncert z okazji 100-lecia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie;
  • czerwiec 2025 r. – Zjazd Absolwentów połączony z piknikiem dla pracowników.

Nieprzypadkowo centralne obchody jubileuszu zaplanowano na 28 maja, ponieważ ta data jest uznawana za początek dzisiejszego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. To właśnie 28 maja 1925 roku władze państwowe powołały szkołę wyższą, która otrzymała nazwę Wyższego Studium Handlowego.

– Serdecznie zapraszam do udziału we wszystkich jubileuszowych wydarzeniach. Wierzę, że świętowanie 100-lecia UEK będzie przyjemnością nie tylko dla nas, ale również dla naszych interesariuszy i mieszkańców Krakowa – podsumował rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Ważna inwestycja na jubileusz 100-lecia UEK

Obchody 100-lecia UEK to nie tylko różne wydarzenia naukowe i kulturalne, ale również inwestycje. – Naszym głównym celem w tym wyjątkowym roku jest wybudowanie budynku jubileuszowego. Mamy już przygotowane jego plany, a obecnie poszukujemy środków na realizację tej inwestycji – mówi dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK.

Budynek jubileuszowy ma mieć siedem kondygnacji i ma być zlokalizowany w tylnej części kampusu UEK przy ul. Rakowickiej. Gmach miałby przede wszystkim przeznaczenie dydaktyczne. 80 procent jego powierzchni zajęłyby nowoczesne pomieszczenia dydaktyczne, w tym duża aula wykładowa zdolna pomieścić pół tysiąca osób.

– Poza wykładami moglibyśmy w niej również organizować np. konferencje, zjazdy i inne wydarzenia uczelniane – wymienia rektor UEK. I dodaje, że obecnie uczelni bardzo takiej wielofunkcyjnej auli brakuje. – Teraz te wydarzenia organizujemy w hali sportowej, co wiąże się z dużymi utrudnieniami, ponieważ musimy wtedy wyłączać halę z normalnego użytkowania – wyjaśnia dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK.

Rektor UEK liczy na to, że budowę gmachu jubileuszowego uda się rozpocząć w przyszłym roku. Koszt inwestycji jest szacowany na 160-200 mln zł i uczelnia szuka na nią funduszy. – Takiej kwoty z własnych środków nie jesteśmy w stanie wygospodarować. Liczymy na wsparcie z budżetu państwa – mówi dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK.

Dziś UEK kształci ponad 15 tysięcy studentów

Dzisiejszy Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie powstał w 1925 r. jako Wyższe Studium Handlowe z inicjatywy prof. Arnolda Bollanda – wybitnego chemika i towaroznawcy, docenta Uniwersytetu Jagiellońskiego i Politechniki Lwowskiej, który do współpracy w projekcie założenia prywatnej szkoły zaprosił prof. Albina Żabińskiego – ekonomistę i prawnika.

Stworzenie nowej placówki miało, według prof. Bollanda, „dać społeczeństwu komercjalistów o maksymalnej, solidnej wiedzy zawodowej, którzy by umieli być nie tylko czołowymi wykonawcami, lecz zarazem także samodzielnymi umysłowościami i pionierami idei gospodarczych”.

Pierwszą siedzibą uczelni była kamienica u zbiegu ulic Kapucyńskiej i Podwale, a w roku 1927 przeniesiono ją do nowego budynku przy ul. Sienkiewicza 4. Założyciele WSH chcieli stworzyć szkołę wyższą z pełnią praw akademickich, stąd od roku 1938 zmieniono jej nazwę na Akademia Handlowa. Niestety, wybuch wojny przerwał działalność uczelni. Nauczanie kontynuowano w ramach tajnych kompletów, a działalność Akademii Handlowej wznowiono 8 maja 1945 roku.

W 1950 roku uczelnia została upaństwowiona. Wówczas władze państwowe powołały rektora: prof. Stefana Grzybowskiego, który stanął na czele Wyższej Szkoły Ekonomicznej – pod tą nazwą uczelnia funkcjonowała przez kolejne 24 lata. W 1952 roku jej siedzibą został gmach przy ul. Rakowickiej 27.

W 1974 roku ponownie zmieniła się nazwa uczelni – tym razem na Akademię Ekonomiczną i tak postało aż do roku 2007 roku, kiedy otrzymała prawa uniwersytetu i stała się jedną z pięciu publicznych uczelni ekonomicznych w Polsce.

Dziś UEK to największa uczelnia ekonomiczna w kraju. Kształci ponad 15 tysięcy studentów i cieszy się bardzo dużą popularnością. Już czwarty rok z rzędu odnotowuje wzrost liczby kandydatów chcących tu studiować. Podczas tegorocznej rekrutacji na UEK wpłynęła rekordowa liczba 15 492 zgłoszeń (o 76 więcej niż w roku ubiegłym). Zakwalifikowanych do podjęcia studiów zostało 3285 kandydatów. Oferta edukacyjna UEK jest bogata – to ponad 30 kierunków na studiach I stopnia i ponad 40 na studiach II stopnia.

Więcej informacji o jubileuszu 100-lecia UEK można znaleźć na specjalnie dedykowanej temu wydarzeniu stronie: 100lat.uek.krakow.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska