100. rocznica urodzin Jana Pawła II głównie w Krakowie. Wadowice bez centralnych uroczystości i papieskiej wizyty

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Do Wadowic w tym roku zjadą szkoły, których patronem jest Jan Paweł II, będzie też specjalny tort, ale zabraknie papieża Franciszka UM Wadowice
Koncerty, wystawy, konferencje, seminaria i wykłady zaplanowano na ten rok w związku z Jubileuszem 100-lecia urodzin papieża Polaka pod nazwą Małopolska Świętemu Janowi Pawłowi II. Tylko część z nich odbędzie się w jego rodzinnych Wadowicach. Maleją też szanse na wizytę w tym mieście papieża Franciszka, choć zabiegali o to mieszkańcy.

Kulminacja obchodów to trzy dni, począwszy od 16 maja do 18 maja. Rozpocznie się koncertem, w sobotę, 16 maja, o godz. 20. przed Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie.

Następny dzień, czyli niedziela, 17 maja, będzie poświęcony wszystkim wydarzeniom, które są związane z Wadowicami.

Będziemy wspominać i pokazywać, jak ważne na drodze Jana Pawła II do świętości były Wadowice

- Tego dnia w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Szykuje się też narodowa pielgrzymka do Watykanu. Z kolei 18 maja to dzień, w którym będziemy szczególnie pamiętać o Janie Pawle II w Krakowie. Natomiast w Wadowicach będzie miał miejsce zjazd szkół imienia Jana Pawła II z całej Polski - wyjaśnia biskup Janusz Mastalski z Archidiecezji Krakowskiej.

Wadowicki magistrat ogłosił też wśród lokalnych ciastkarzy konkurs na najlepszy "tort papieski", którym w tych dniach mają być na rynku częstowani mieszkańcy.

Do Wadowic w tym roku zjadą szkoły, których patronem jest Jan Paweł II, będzie też specjalny tort, ale zabraknie papieża Franciszka
Do Wadowic w tym roku zjadą szkoły, których patronem jest Jan Paweł II, będzie też specjalny tort, ale zabraknie papieża Franciszka UM Wadowice

Centralna msza święta obchodów odbędzie się w Krakowie, w Sanktuarium Jana Pawła II o godz. 17.
– Potem zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w koncercie przed oknem papieskim. Koncert zakończymy widowiskowym pokazem, który będzie zawierał najistotniejsze momenty z pontyfikatu Jana Pawła II – dodaje biskup Mastalski.

Z tych zapowiedzi wynika też, że maleją niemal do zera szanse na wizytę w tym mieście papieża Franciszka I, choć od roku zabiegają o to mieszkańcy tego miasta i jeszcze w grudniu wielu z nich na to liczyło.

Do Wadowic w tym roku zjadą szkoły, których patronem jest Jan Paweł II, będzie też specjalny tort, ale zabraknie papieża Franciszka
Do Wadowic w tym roku zjadą szkoły, których patronem jest Jan Paweł II, będzie też specjalny tort, ale zabraknie papieża Franciszka UM Wadowice

Wadowice na początku stycznia zdementowały doniesienia, jakoby władze tego miasta miały starać się oficjalnie w tym roku o takie zaproszenie.

- Prawdą jest natomiast, że dzieci z dwóch szkół podstawowych napisały w październiku list do papieża Franciszka i to one go zaprosiły. Oczywiście miasto wspiera to zaproszenie i pomogło wysłać dzieciom list - poinformował wydział promocji w Urzędzie Miejskim w Wadowicach.

Pod tym zaproszeniem podpisało się osobiście ponad 100 uczniów. Do listy dołączyli jeszcze film z zaproszeniem. Jak na razie nikt z Watykanu nie potwierdził, że zaproszenie to ostatecznie dotarło do papieża.

W planach podróży apostolskich papieża Franciszka na 2020 rok Polska jak na razie nie figuruje.

Do Wadowic w tym roku zjadą szkoły, których patronem jest Jan Paweł II, będzie też specjalny tort, ale zabraknie papieża Franciszka
Do Wadowic w tym roku zjadą szkoły, których patronem jest Jan Paweł II, będzie też specjalny tort, ale zabraknie papieża Franciszka UM Wadowice

Na pytanie, czy można wykluczyć zatem kategorycznie, że 18 maja, lub innego dnia tego roku, papież Franciszek pojawi się w Wadowicach, Przemysław Radzyński z biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej odpowiedział nam odesłaniem do kalendarium wydarzeń związanych z obchodami, a tam wzmianki o wizycie papieża Franciszka w Wadowicach nie ma.

Do tej pory miasto nad Skawą odwiedziło już dwóch papieży. Podczas pielgrzymek do Polski nie omijał Wadowic, z oczywistych względów, Jana Paweł II a w maju 2006 roku przyjechał tu Benedykt XVI. Wadowice już raz miały znaleźć się na liście miejsc, które miał w Polsce odwiedzi papież Franciszek, podczas jego przyjazdu do Polski na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, ale ostatecznie do tego nie doszło.

Papież Franciszek
Papież Franciszek ARC

Małopolska Świętemu Janowi Pawłowi II

Propozycje wydarzeń związanych z jubileuszem przedstawiły 23 instytucje województwa małopolskiego. To m.in. departamenty Urzędu Marszałkowskiego, instytucje kultury i nawet szpitale.

W całej Małopolsce zaplanowano ponad 100 wydarzeń i przedsięwzięć o różnym zasięgu, upamiętniających papieża Polaka. Będą to m.in. koncerty, wystawy, prelekcje, eventy specjalne (typu mapping, odsłonięcie muralu), konkursy, gry miejskie, wycieczki górskie.

Lista wydarzeń:

Wydarzenia specjalne

Mapping na Pałacu Arcybiskupów, wykonanie i odsłonięcie muralu, przejazd specjalnym Pociągiem Papieskim, wystawa w Sejmie RP, Małopolskie Dni Jana Pawła II, 100 km na 100 urodziny – rajd rowerowy, specjalna edycja Małopolskich Dni Książka i Róża, Piknik papieski i prezentacja jubileuszowej monety.

Koncerty i przedsięwzięcia muzyczne

Kolędowanie z Janem Pawłem II wraz z premierą pieśni i teledysku, Koncert jubileuszowy połączony z widowiskiem artystyczno-muzycznym w Wadowicach, Opera Góralska - opera z tekstami JP II, Koncerty gwiazd (m.in. A. Kurzak, A. Scholl) wraz z mappingiem, Koncert „Karolowe pieśni”, Wieczór poezji Karola Wojtyły.

Wystawy i ekspozycje

Wystawa plenerowa na krakowskich plantach „Małopolanie w hołdzie JP II”, Wystawa plenerowa na wadowickim rynku, Wystawa „Święty Jan Paweł II – nasz Papież”, Wystawa „Kolekcja z sercem” wraz ze programem towarzyszącym - projekcjami nt. profilaktyki zdrowia; prezentacja kolekcji krakowskich artystów przekazanych przy okazji poświęcenia kliniki, wystawa „Ku pamięci…” i spotkanie przy śmigłowcu papieskim, prezentacja zasobów bibliotecznych o JP II, wystawa „Co nie uchodzi kardynałowi, to źle jeździć na nartach”.

Konferencje, seminaria, wykłady

Konferencja „O godności”, Konferencja „Promieniowanie ojcostwa”, cykl spotkań „Takim Go pamiętamy”, Konferencja poświęcona papieskiemu nauczaniu, Konferencja „Pedagogika wartości”.

Pozostałe przedsięwzięcia

Konkursy plastyczne, fotograficzne, filmowe dla uczniów i nauczycieli, specjalne zajęcia dla uczniów i spotkania tematyczne, pikniki rodzinne i konkursy o tematyce związanej z JP II, wycieczki górskie i promocja szlaków „Śladami JP II”, projekt Nauczyciele Nauczycielowi Świata - w hołdzie JP II, promocja Wielkiego Polaka podczas innych przedsięwzięć.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie