Obchody Święta Niepodległości na placu Matejki odbyły się z udziałem m.in. władz państwowych, lokalnych oraz Wojska Polskiego.
Uczestnicy uroczystości złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Przemówienie wygłosił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
- Można by rzec, że znowu jesteśmy na naszym Szlaku Pamięci. Przypominamy wydarzenia, które przyniosły nam niepodległość. Wspominamy też osoby, które do tego się przyczyniły, a także miejsca, które odwołują się do roku 1918. W Małopolsce takich miejsc jest bardzo wiele. Spoczywa na nas obowiązek pamięci i świadectwa. Jesteśmy tu też po to, aby poczuć wspólnotę - mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik. - Chcemy sobie przypomnieć o tym, co nas łączy. A łączą nas symbole, które były pielęgnowane przez wieki. Ich opiekunom zawdzięczamy to, że jesteśmy wolnym narodem. Spotykamy się na naszym Szlaku Pamięci o Roku 1918, mając świadomość, że przed nami zadanie wspólnego budowania przyszłości naszej Ojczyzny. Zadajmy sobie pytanie, co każdy z nas może dla niej zrobić – dodał.
Jak co roku, w programie oficjalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości nie zabrakło uhonorowania zasłużonych mieszkańców Małopolski. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wojewoda małopolski Piotr Ćwik w asyście wicepremiera Jarosława Gowina wręczył im odznaczenia państwowe.
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowane zostały łącznie 4 osoby, w tym 2 pośmiertnie (m.in. za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich). Kolejne 6 osób, w tym 1 pośmiertnie, zostało odznaczonych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (m.in. za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce).
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik w asyście wicepremiera Jarosława Gowina wręczył również akty nadania obywatelstwa polskiego 11 osobom, pochodzącym m.in. z Białorusi, Syrii, Ukrainy i Włoch. Osoby te uzyskały obywatelstwo polskie na mocy postanowienia prezydenta RP oraz decyzji wojewody małopolskiego uznającej za obywatela polskiego.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prezydent RP może nadać cudzoziemcowi obywatelstwo polskie na jego wniosek. Osoby, które otrzymały decyzję wojewody małopolskiego uznającą za obywatela polskiego, musiały spełnić przesłanki wskazane w ustawie o obywatelstwie polskim, m.in. przebywać w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt stały, udokumentować znajomość języka polskiego, być osobą polskiego pochodzenia lub posiadaczem Karty Polaka.
Krakowskie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości zwieńczyła defilada na ul. Basztowej z udziałem orkiestry wojskowej, służb mundurowych, formacji konnych i pojazdów reprezentacyjnych Wojska Polskiego, Komendy Miejskiej Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Szkoły Aspirantów, Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i Straży Miejskiej Miasta Krakowa.
Kraków. Uroczysta salwa pod Wawelem. Krakowscy flisacy uczci...
11 listopada w Krakowie. Arcybiskup Marek Jędraszewski: Dzie...
- Upiorne miejsca w Małopolsce. Czy tam naprawdę straszy?
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Tak w ostatnich latach zabudowało się Zakopane
- Budowa tunelu zakopianki - fakty, liczby, ciekawostki
- TOP 20 najlepszych porodówek w Małopolsce
- Wybory parlamentarne 2019. Oto wszyscy nowi posłowie z Małopolski
