Academic Ranking of World Universities, nazywany także Listą Szanghajską, uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych rankingów szkół wyższych na świecie. Od 2003 roku przygotowuje go Institute of Higher Education przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju. Twórcy zestawienia spośród uczelni z całego świata wybierają 1000 najlepszych.
Jak powstaje ranking szanghajski? Klasyfikowane są osiągnięcia naukowe i badawcze szkół wyższych. Ocenie podlegają kadra naukowa i studenci. Autorzy Listy Szanghajskiej biorą pod uwagę m.in. liczbę absolwentów, pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę autorów najczęściej cytowanych prac wśród kadry, liczbę artykułów w pismach naukowych „Nature” i „Science”, a także dane dotyczące dorobku publikacyjnego uczelni. Prócz ogólnego zestawienia wyższych uczelni opracowywany jest również ranking uczelni prowadzących konkretne kierunki (i to one podlegają wówczas ocenie).
W tegorocznej, 20. już edycji rankingu prym wiodą – zwłaszcza w pierwszej dziesiątce – uczelnie amerykańskie. Nie jest to zaskoczeniem, bo tak było i w poprzednich latach. Za najlepszy uniwersytet na świecie znów został uznany Harvard. Zresztą lideruje on w szanghajskim zestawieniu od samego początku. Kolejne miejsca na podium zajęły również uczelnie amerykańskie. Na drugiej pozycji sklasyfikowano Stanford University, a na trzeciej – MIT, czyli Massachusetts Institute of Technology.
Wielkiego zaskoczenia nie ma także na kolejnych pozycjach, bo są one niemal identyczne jak przed rokiem. Czwartą lokatę zajął brytyjski Cambridge, piątą – University of California w Berkeley, a szóstą – Princeton University.
Swej lokaty nie zmienił brytyjski Oxford, który wciąż zajmuje siódme miejsce. Pierwszą dziesiątkę najlepszych uczelni świata na tegorocznej Liście Szanghajskiej zamykają: Columbia University, California Institute of Technology oraz University of Chicago.
W pierwszej setce szanghajskiego zestawienia znajdziemy również m.in. tak znane uczelnie jak: amerykańskie Yale, Cornell i Rockefeller, brytyjskie University College London i Bristol czy paryska Sorbona.
Dodać przy tym warto, że dokładne pozycje szkół wyższych w rankingu podawane są tylko w przypadku pierwszej setki. Jeśli chodzi o pozostałe uczelnie, to nie znamy ich dokładnego miejsca. Otrzymujemy jedynie informację, w której setce uplasowała się dana szkoła wyższa, np. w przedziale 201–300, 301-400 itd.
A jakie pozycje w rankingu szanghajskim osiągnęły polskie uczelnie? Podobnie jak przed rokiem eksperci najwyżej ocenili Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski – oba uplasowały się w piątej setce zestawienia.
Oprócz UW i UJ na Liście Szanghajskiej znalazło się także dziewięć innych polskich uczelni – o jedną więcej niż przed rokiem. Wśród nich najlepsze wyniki osiągnęła krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza, która uplasowała się w szóstej setce zestawienia – to awans aż o dwie setki! Dodajmy, że AGH zajęła najwyższą pozycję spośród polskich uczelni technicznych.
Dla kolejnych polskich uczelni miejsce na Liście Szanghajskiej to również ogromny sukces. W dziewiątej setce rankingu sklasyfikowano, podobnie jak przed rokiem: Politechnikę Gdańską, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.
I wreszcie w ostatniej – dziesiątej setce Listy Szanghajskiej znajdziemy w tym roku: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnikę Warszawską oraz Politechnikę Wrocławską.
54 dyscypliny naukowe
Warto również wspomnieć, że znana ze swojego Academic Ranking of World Universities (ARWU) organizacja ShanghaiRanking Consultancy po raz kolejny ogłosiła również dziedzinowe zestawienie szkół wyższych: Shanghai’s Global Ranking of Academic Subjects – GRAS. Wśród 25 polskich uczelni w największej liczbie dyscyplin, bo aż w 13, odnotowany został Uniwersytet Jagielloński. Świetnie wypadł Uniwersytet Warszawski, który znalazł się w pierwszej setce rankingu w kategorii fizyka.
Polska zajęła wysoką pozycję m.in. w kategorii matematyka. Uniwersytet Warszawski uplasował się na miejscu między 101–150, Uniwersytet Jagielloński – 151–200, Politechnika Wrocławska – 201–300, a Akademia Górniczo-Hutnicza – 301-400.
Wysokie pozycje w innych kategoriach GRAS zajęły również: Politechnika Warszawska (nauka o przyrządach i technologii, miejsce 101–150), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (nauka i technologia żywności, miejsce 101–150), Akademia Górniczo-Hutnicza (metalurgia, miejsce 151–200), Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (weterynaria, miejsce 101–150) oraz Uniwersytet Jagielloński (zdrowie publiczne, miejsce 101–150).
Przypomnijmy, GRAS jest zestawieniem, w którym uczelnie z całego świata oceniane są w 54 dyscyplinach naukowych zgrupowanych w pięciu kategoriach: nauki przyrodnicze, nauki społeczne, nauki medyczne, nauki o życiu oraz nauki techniczne i inżynierskie. Autorzy zestawienia biorą pod uwagę m.in. liczbę publikacji naukowych w danej dyscyplinie, cytowania, współpracę międzynarodową, a także prestiżowe nagrody otrzymane w wybranych dziedzinach.
W tym roku międzynarodowe zestawienie GRAS objęło ponad 1800 uczelni z 96 krajów. Tu również – podobnie jak w zestawieniu ogólnym, czyli Liście Szanghajskiej – niekwestionowanym liderem okazał się amerykański Harvard, który zwyciężył w aż 16 dyscyplinach naukowych. Jeśli chodzi o polskie uczelnie, to w tegorocznym GRAS odnotowano ich 25 (w 28 dyscyplinach naukowych).
Więcej informacji: www.shanghairanking.com.
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- TAK Kraków wyglądał jeszcze 15 lat temu. To rok 2007. Aż trudno uwierzyć!
- Horoskop na wrzesień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Zalane wioski pod Krakowem, drogami płynęły rzeki
