FLESZ - Polska potrzebuje imigrantów z dwóch podstawowych powodów

Ostatnie lata to najbardziej owocny czas w kinematografii ukraińskiej od momentu odzyskania niepodległości w 1991 roku. Tamtejsze kino z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów. Hasło 6. Festiwalu Filmowego Ukraina! to "Obecność", rozumiana na kilka sposobów. To ugruntowana już obecność społeczności ukraińskiej w Polsce, to coraz bardziej doceniana obecność ukraińskiej kultury na arenie międzynarodowej, to wreszcie obecność interpretowana jako skupienie twórców filmowych na uważnej obserwacji ukraińskiej teraźniejszości.
6. Festiwal Filmowy Ukraina! w Kinie Pod Baranami otworzy "Nosorożec" w reżyserii Ołeha Sencowa - pierwszy film zrealizowany przez twórcę po odzyskaniu wolności. W programie przeglądu znalazł się także nagrodzony na festiwalu w Berlinie odważny "Przystanek – Ziemia" Kateryny Gornostaj oraz rozgrywające się w wojennym Donbasie "Złe drogi" (ukraiński kandydat do Oscara 2022). Na ekranie pojawi się też oparty na prawdziwych wydarzeniach film "U311 Czerkasy", który podczas 5. edycji Festiwalu został wyróżniony nagrodą publiczności.
Wielbiciele dokumentów powinni zwrócić szczególną uwagę na filmy "Ten deszcz nigdy nie ustanie" w reżyserii Aliny Horłowej oraz "Ziemię Iwana" Andrija Łyseckiego. Pierwszy z tytułów ukazuje niesamowite losy 20-letniego Syryjczyka, który jest wolontariuszem Czerwonego Krzyża na Ukrainie. Drugi zabiera widzów do fascynującego świata sztuki naiwnej, której wybitnym reprezentantem jest artysta ludowy Iwan Prychodko. Na ekranie pojawi się także klasyka: poetycki, ekspresyjny i pełen metafor "Biały ptak z czarnym znamieniem" z 1971 roku, którego reżyser - Jurij Iljenko – uznawany jest za jednego z czołowych twórców ukraińskiej kinematografii.
Ponadto w ramach Festiwalu zaprezentowany zostanie zestaw filmów animowanych, stworzonych w ostatnich latach przez ukraińskich twórców.
Lokalnym partnerem Festiwalu jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie (Rynek Główny 25), w którym do 16 stycznia 2022 roku gości wystawa Ukraina. Wzajemne spojrzenia, zachęcająca do refleksji nad bliskością Ukrainy i Polski poprzez dzieła sztuki ukraińskiej i polskiej. Pierwsze 100 osób, które pojawi się na festiwalowych seansach, otrzyma darmowe wejściówki na wystawę.
Karnet na cały festiwal kosztuje 96 zł. Pojedyncze bilety są w cenach od 16 do 24 zł.