Uroczystości 140 lat kolei w Skawinie rozpoczęły się od wpisania do historii miasta kolejnego wydarzenia - nadania imienia płk. Andrzeja Hałacińskiego tutejszemu Dworcowi Kolejowemu. Uczestniczyli w nim przedstawiciele POLREGIO - Małopolskiego Zakładu w Krakowie: jego wiceprezes Tadeusz Kluska oraz Beata Malec, naczelnik Działu ds. Handlowo-Ekonomicznych i Piotr Siepak, kontroler handlowy wraz z zespołem obsługującym stoisko wystawowe.
Reprezentanci POLREGIO podczas oficjalnych obchodów w Skawinie oddali cześć pułkownikowi Hałacińskiemu, żołnierzowi piechoty Wojska Polskiego, legioniście urodzonemu w Skawinie. Patron dworca to dyplomata, polski urzędnik, notariusz, a także poeta, autor części słów obecnej Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego "My, Pierwsza Brygada". Był osadzony w obozie w Kozielsku, a następnie zamordowany w Katyniu. To człowiek wielokrotnie uhonorowany odznakami państwowymi m.in. Orderem Virtuti Militari.
POLREGIO uczestniczy w upamiętnianiu historii
Wiceprezes POLREGIO Wojciech Dinges podkreśla, że uroczystość jubileuszowa 140-lecie kolei w Skawinie i nadanie imienia płk. Andrzeja Hałacińskiego tutejszemu dworcowi jest ważna dla POLREGIO z trzech powodów.
- Po pierwsze, mimo że jesteśmy spółką przewożącą codziennie setki tysięcy pasażerów, staramy się uczestniczyć w upamiętnianiu naszej historii i jej bohaterów. W tym przypadku jest to upamiętnienie człowieka, który urodził się w Skawinie, służył Polsce jako żołnierz, prawnik i poeta. Znamy wszyscy pieśń "My Pierwsza Brygada", jednak niewiele osób zna nazwisko jej autora, którym jest płk. Andrzej Hałaciński. Dlatego nadanie jego nazwiska dworcowi kolejowemu w Skawinie, gdzie zatrzymują się również nasze pociągi, jest bardzo dobrą inicjatywą - mówi Wojciech Dinges, zastępca prezesa POLREGIO S.A.
- Po drugie, POLREGIO stara się być kontynuatorem długiej tradycji przewozów pasażerskich prowadzonych przez Polskie Koleje Państwowe, a wcześniej – w tym przypadku – austro-węgierskiej administracji kolejowej, która zbudowała tutejszą kolej i z której wywodziła się większość kolejarzy tworzących PKP w Małopolsce u zarania II RP, dlatego nie może nas nie być na takiej uroczystości.
Po trzecie – dlatego, że w uroczystościach uczestniczy techniczny świadek pewnej epoki przewozów kolejowych, to jest pierwszy egzemplarz pojazdu serii EN71 o numerze 001, pomalowany w oryginalne, tradycyjne żółto-niebieskie barwy pamiętane z drugiej połowy XX wieku - podkreśla wiceprezes.
Z jubileuszem 140-lecia kolei Skawina świętuje jednocześnie 660 lat lokacji miasta. A nowy patron dworca legionista płk Andrzej Hałaciński łączy z miastem kolejny jubileusz - 110 lat wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów.
Inicjatorami i organizatorami uroczystości w Skawinie było Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie, we współpracy z gminą Skawina i towarzyszącymi instytucjami oraz organizacjami. Pomysłodawca wydarzenia Arkadiusz Lisowski, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Krakowie przypomniał ważne dla kolei, historyczne fakty.
- Galicyjska Kolej Transwersalna dotarła do Skawiny 1 sierpnia 1884 roku - mówił Arkadiusz Lisowski. Podkreślał, że nadanie dworcowi w Skawinie imienia płk. Halacińskiego jest początkiem tworzenia Kolejowego Szlaku Niepodległości, który będzie łączył w Krakowie i okolicach kolejowe miejsca, a jednocześnie będzie upamiętniał bohaterów polskiej niepodległości.
Podróże z POLREGIO. Pociągi specjalne Skawina - Kraków
Jubileusz w Skawinie przyciągał tłumy mieszkańców, podróżnych, miłośników kolei. Odwiedzali oni stoiska wystawowe, wśród których duże zainteresowanie budziło POLREGIO. Można było tam porozmawiać o kolejach regionalnych i otrzymać pamiątki, co szczególnie cieszyło dzieci. Natomiast nieco starsi interesowali się taborem kolejowym.
- Podczas wystawy prezentujemy pojazd EN71-001 w oryginalnym malowaniu z II połowy XX w., co dla młodszej części uczestników będzie ciekawostką już historyczną, zaś nieco starszym przypomni czasy młodości. Pojazd ten jest dostępny do oglądania, a ponadto zabiera chętnych na dwie niedługie podróże o charakterze turystycznym na trasie Skawina - Kraków Płaszów - mówił wiceprezes POLREGIO Wojciech Dinges.
POLREGIO zaoferowało uczestnikom skawińskiego święta przejazdy pociągami specjalnymi "Karliński" i "Kosiński" złożone z elektrycznego zespołu trakcyjnego EN71-001. Przy okazji podróży można było porozmawiać z maszynistą, który prowadził ten pojazd po wprowadzeniu do ruchu jako nowej jednostki wiele lat temu.
Kolej na rozwój miasta dawniej i dziś
140 lat kolei to także okazja, żeby docenić jej znaczenie społeczne i gospodarcze. Burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko mówił podczas uroczystości jubileuszowych, że budowa kolei od końca XIX wieku miała ogromny wpływ na rozwój miasta. I tak było przez cały wiek XX. Dodał, że w obecnych czasach także wielkie znaczenie dla rozwoju komunikacji ma odbudowa i modernizacja kolei.
Obecnie przez Skawinę przejeżdża codziennie ponad 80 pociągów. Wielką rolę odgrywają tu pociągi POLREGIO.
- Jeśli chodzi o przyszłość przewozów pasażerskich w Małopolsce w ruchu regionalnym, to POLREGIO wspólnie z Kolejami Małopolskimi, a częściowo również Kolejami Śląskimi, uczestniczy w rozwijaniu oferty kolejowej dla mieszkańców województwa. Natomiast PKP Intercity rozwija sieć połączeń dalekobieżnych. Obserwujemy rosnące z roku na rok zainteresowanie podróżami tym najbardziej ekologicznym środkiem transportu publicznego i wzrosty liczby pasażerów. Dlatego planujemy dalszy rozwój połączeń organizowanych przez tutejszy Urząd Marszałkowski oraz pozostałych województw w Polsce oraz zakładamy polepszenie jakości usług pod kątem jakości taboru kolejowego poprzez stopniową wymianę najstarszych jednostek na nowoczesne pojazdy kolejowe - mówi Wojciech Dinges. wiceprezes POLREGIO.
F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska
