https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

29. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena od 7 do 15 kwietnia w Filharmonii Krakowskiej

Paweł Gzyl
Opracowanie:
Orava Quartet
Orava Quartet Dylan Evans
W tym roku odbędzie się już 29. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Po raz kolejny jego współorganizatorem będzie Filharmonia Krakowska. I to właśnie w jej sali koncertowej od 7 do 15 kwietnia będzie można wziąć udział w czterech koncertach symfonicznych i kameralnych. Bilety w cenach od 60 do 150 zł można kupić w serwisie Eventim.pl.

Pierwszy z krakowskich koncertów festiwalu, to recital fortepianowy Caleba Boricka, jaki odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 7 kwietnia o godz. 19.

Pianista, który swoją międzynarodową karierę rozpoczął po zdobyciu pierwszej nagrody, nagrody publiczności i nagród specjalnych za muzykę kameralną i współczesną w Konkursie Beethovena Telekom w 2023 roku w Bonn, wykona monograficzny program, zawierający kompozycje Ludwiga van Beetohena: Bagatele op. 126 oraz dwie sonaty fortepianowe – As-dur op. 110 i B-dur op. 106.

Dwa dni później, 9 kwietnia o godz. 19, na estradzie Filharmonii Krakowskiej wystąpi Beethoven Orchester Bonn – zespół pełniący funkcję ambasadora twórczości swojego patrona, jakim jest Ludwig van Beethovena.

Orkiestra pod dyrekcją niemieckiego dyrygenta i i swojego generalnego dyrektora muzycznego, Dirka Kaftana, wykona uwerturę Leonora III op. 72b oraz muzykę do tragedii Egmont J.W. Goethego op. 84 Ludwiga van Beethovena, a także VI Symfonię Pieśni chińskie Krzysztofa Pendereckiego na baryton i orkiestrę do poezji Li-Tai-Po, Thu-Fu, Ly-Y-Han, Thang-Schi-Yie-Tsai i Tschan-Jo-Su.

Solistami podczas koncertu będą – sopranistka Christina Landshammer oraz baryton Thomas Bauer, na chińskim instrumencie strunowym erhu grać będzie Joanna Kravchenko, narracja – Franz Tscherne.

W niedzielę, 13 kwietnia o godz. 18 odbędzie się koncert pod honorowym patronatem Ambasadora Australii w Polsce, Benjamina Hayesa, podczas którego wystąpi Orava Quartet w składzie: Daniel Kowalik i David Dalseno – skrzypce, Thomas Chawner – altówka i Karol Kowalik – wiolonczela.

Okrzyknięty przez magazyn "Limelight" „jednym z najbardziej dumnych australijskich produktów eksportowych” zespół występuje razem od 2011 roku, koncertując m.in. w całej Australii, a także Ameryce Północnej, Azji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Nowej Zelandii.

Podczas koncertu w Filharmonii Krakowskiej usłyszymy Kwartet smyczkowy nr 2 op. 33 zwany Spiskim Sławomira Czarneckiego, Kwartet smyczkowy F-dur op. 18 nr 1 Ludwiga van Beethovena, III Kwartet smyczkowy Kartki z nienapisanego dziennika Krzysztofa Pendereckiego oraz Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44 Roberta Schumanna, podczas wykonania którego dołączy do zespołu zwycięzca 7. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Marino,  pianista Łukasz Krupiński.

Serię krakowskich koncertów 29. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena zamknie występ oktetu smyczkowego w składzie: skrzypce – Viviane Hagner, Fanny Fheodoroff, Juliette Beauchamp i Bilal Alnemr, altówki – Miguel Elrich i Kinga Wojdalska oraz  wiolonczele – Alexey Stadler i Zuzanna Sosnowska.

Podczas koncertu, jaki odbędzie się we wtorek, 15 kwietnia o godz. 19, wykonany zostanie program oryginalnie prezentowany w ramach festiwalu Krzyżowa-Music: Trio smyczkowe op. 48 Mieczysława Weinberga, Verklärte Nacht op. 4 Arnolda Schönberga oraz Oktet smyczkowy Es-dur op. 20 Felixa Mendelssohna. 

Wszystkie koncerty w ramach 29. edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Krakowie odbędą się w sali Filharmonii Krakowskiej przy ul. Zwierzynieckiej 1. Bilety w cenach od 60 do 150 zł można kupować w serwisie internetowym Eventim.pl oraz w kasie Filharmonii Krakowskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska