
300 plus - jak złożyć wniosek
Aby otrzymać 300 złotych na wyprawkę szkolną koniecznie jest złożenie wniosku. Wnioski o tzw. 300 plus dla ucznia na rok szkolny 2022/2023 można składać tylko elektronicznie.
Jak złożyć wniosek o 300 Plus przez internet? Możliwe są trzy sposoby:
- Portal Emp@tia
- Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS)
- Bankowość elektroniczna
Rodzice, którzy potrzebują pomocy przy złożeniu wniosku przez internet czy założeniu konta na PUE ZUS mogą skorzystać z pomocy pracowników ZUS. Wsparcie można otrzymać w każdej placówce Zakładu, można również umówić się na e-wizytę w ZUS.

300 plus - kto otrzyma pieniądze?
Dofinansowanie w wysokości 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, długopisów czy flamastrów przysługuje na ucznia do ukończenia 20 lat, a jeśli ma on orzeczoną niepełnosprawność – to do ukończenia 24 lat. W sytuacji, gdy uczeń ukończył już 18 lat, wniosek o 300 plus może złożyć samodzielnie – wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

300 plus - w tych sytuacjach nie przysługuje wsparcie
Wsparcie finansowe z programu "Dobry Start" nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach, czyli realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program "Dobry Start" nie obejmuje również studentów.

300 plus - kto może złożyć wniosek?
Wniosek o 300 zł z programu "Dobry Start" może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.