- Idziemy naprzód i wciąż poszukujemy odpowiedzi na pytania o przyszłość międzynarodowego teatru. Czasem też patrzymy za siebie. Nasze 40. spotkanie będzie więc także sentymentalną i zarazem niezwykłą podróżą do źródeł naszej pasji - zapowiadają Ana Nowicka i Monika Kufel, dyrektorki festiwalu.
40. OFF KRT rozpoczną się na krakowskich Błoniach od tańca w takt bębnów muzyków z USA i Meksyku. Projekt Planetary Dance to coroczne, zapoczątkowane 36 lat temu przez Annę Halprin, wydarzenie noszące znamiona prawdziwego tanecznego rytuału. O godz. 21 zobaczymy „Lokalną kretynkę”, czyli kabaretowo -musicalowe widowisko wieńczące pierwszy dzień tegorocznego festiwalu. Kolejna odsłona cyklu „Nocy Waniliowych Myszy” zrealizowana jest w duchu teatralnej satyry na bieżącą kondycję sztuki i społeczeństwa (12 października, teatr Barakah, bilety 20 zł).
We wtorek w Rotundzie kilkakrotnie zobaczymy „Ewolucję gwiazd” według oryginalnego pomysłu Jana Świerkowskiego. Spektakl Instytutu B61 oscyluje na granicy teatru, performance’u, instalacji, minikoncertu i ekspozycji sztuk wizualnych (13 października, g. 16-21, Rotunda, bilety 20 zł).
W tym samym dniu usłyszymy Sambora Dudzińskiego jako Quartetmana, który wykonuje utwory aranżowane na cztery osoby. W repertuarze znajdują się autorskie utwory Sambora, a także piosenki zespołu „The Doors”, ballady Steviego Wondera i Milesa Davisa (13 października, teatr Barakah, godz. 20, bilety 20 zł). Zakończenie festiwalu odbędzie się w teatrze Barakah (17 października, godz. 21, wstęp wolny). a
40. Krakowskie Reminiscencje Teatralne
12-17 października
40. Krakowskie Reminiscencje Teatralne. Wybrane punkty programu 40. Off KRT [PROGRAM]
- Planetary Dance (12 października, godz. 15, Błonia Krakowskie, wstęp wolny)
Projekt Planetary Dance to rytualny taniec, który w sposób symboliczny pozwala znieść granice rasowe. Odbywa się on już od 36 lat w 40 krajach na całym świecie.
- Otwarcie 40. OFF KRT (12 października, godz. 16, Rotunda, ul. Oleandry 1, wstęp wolny)
Z okazji jubileuszowych, 40. Reminiscencji organizatorzy przygotowali wystawę „Metonimie zdarzeń”, która opisuje poprzednie edycje według przenikających się etapów.
- Niech żyje wojna!!! (15 października, PWST, Scena im. St. Wyspiańskiego, godz. 18, bilety 20 zł)
Sztuka Pawła Demirskiego to sztuka „przeciwko” propagandzie samego serialu, przeciwko mitologizacji bohaterstwa Polaków i przeciwko zawłaszczaniu historii.
- Interdyscyplinarny Pokaz Mody (15 października, godz. 21, teatr Barakah, ul. Paulińska 28, wstęp wolny)
W pokazie wezmą udział polscy młodzi projektanci mody, którzy szukają ciągle nowych formalnych rozwiązań.
- Shoot Jezz My Gosh (16 października, godz. 20, Rotunda, bilety 20 zł)
Spektakl taneczny Butō inspirowany powieścią amerykańskiego pisarza, Henry’ego Dargera.