Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
40-latek z Chełmka podejrzany o znęcanie musiał opuścić dom
Zatrzymany mężczyzna jest podejrzany o znęcanie nad konkubiną oraz znieważenie i naruszenie nietykalności funkcjonariuszy. Agresor otrzymał prokuratorski nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz kontaktu oraz zbliżania się do pokrzywdzonej, a także policyjny dozór. Ofiarą okazała się 41-letnia kobieta.
W związku ze zdarzeniem interweniował patrol dzielnicowych wykonujących obchód rejonu służbowego.
- Mundurowi w domu zastali pokrzywdzoną oraz jej agresywnego konkubenta będącego pod wpływem alkoholu. Podczas interwencji mężczyzna zaczął znieważać i naruszać nietykalność policjantów. Został obezwładniony i trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych w oświęcimskiej komendy Policji. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 2,4 promila alkoholu - informuje Małgorzata Jurecka, oficer prasowy KPP Oświęcim.
Następnie sprawą zajęli się policjanci pionu kryminalnego z komisariatu Policji. Na podstawie zebranych dowodów przedstawili podejrzanemu zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad konkubiną, którego dopuszczał się od dziesięciu miesięcy, a także zarzut znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej policjantów. Ponadto mając na względzie bezpieczeństwo pokrzywdzonej funkcjonariusze wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych.
Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu postawiła mu zarzuty oraz postanowienie o zastosowaniu wobec niego środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną. Został on poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.
Nie czekaj. Przerwij przemoc
Pokrzywdzona została objęta procedurą Niebieska Karta, dzięki której uzyska pomoc specjalistów z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej, natomiast sprawca zostanie objęty nadzorem dzielnicowego.
Za przestępstwo znęcania grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat. Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały przemoc. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej.
Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oświęcim. Seniorzy znów przetańczyli cały dzień. ZDJĘCIA
- Park Miejski w Brzeszczach oblegany przez mieszkańców. Przyciąga mnóstwem atrakcji
- Tajemnice wzgórza zamkowego w Oświęcimiu. Historia tego miejsca liczy dziesięć wieków
- Elektrownia jądrowa koło Oświęcimia. Wiemy, jak ma wyglądać
- Oświęcim. Trzy dni ze słodkościami na Rynku. WIDEO
- Szokujące zachowanie turystki na tle Bramy Śmierci w KL Auschwitz. Muzeum apeluje!
Uczelnia w Oświęcimiu powiększyła się o trzeci gmach
