https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski sąd wydał wyrok w sprawie "Babci Kasi", która wyzywała i biła policjantów

Marcin Banasik
Podczas miesięcznic pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu regularnie dochodziło do awantur
Podczas miesięcznic pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu regularnie dochodziło do awantur Andrzej Banaś
Sprawa dotyczy miesięcznicy pogrzebu pary prezydenckiej 18 maja 2023 r. w Krakowie, której towarzyszył protest środowisk lewicowych. Wśród protestujących była Katarzyna A., znana jako "Babcia Kasia". Sąd ustalił, że kobieta wyzywała policjantów, a jednego z nich uderzyła i kopnęła. Sąd uznał winę oskarżonej, ale umorzył sprawę uznając, że społeczna szkodliwość jej czynu nie mogła być znaczna.

Umorzenie na rok

Sąd warunkowo umorzył postępowanie karne przeciwko oskarżonej Katarzynie A. o czyny zarzucone jej w akcie oskarżenia, na okres jednego roku.

- Dotyczyło to znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej dwóch policjantów w dniu 18 maja 2023 r. w Krakowie, podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych oraz naruszenia nietykalności cielesnej jednego z nich. Znieważanie polegało na użyciu wobec nich słów powszechnie uznawanych za obelżywe, a naruszenie nietykalności cielesnej na odpychaniu, chwytaniu za mundur, uderzeniu oraz kopnięciu - mówi sędzia Maciej Czajka, rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie.

Takie samo rozstrzygnięcie zapadło co do znieważenia w dniu 18 września 2023 roku, słowami ogólnie uznawanymi za obelżywe, innej policjantki podczas i w związku z pełnieniem przez nią obowiązków służbowych.

200 złotych nawiązki

Sąd orzekł wobec oskarżonej nawiązkę na rzecz każdego z pokrzywdzonych w kwocie po 200 złotych.

- Wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne oznacza, że oskarżona nie została skazana, ale sąd stwierdził, że popełniła opisane czyny. Warunkowe umorzenie postępowania dotyczy drobniejszych przestępstw i jest możliwe ze względu na postawę sprawcy, jego warunki i właściwości osobiste i przewidywanie, że będzie przestrzegał porządku prawnego. Dodatkowo wina i społeczna szkodliwość czynu nie mogły być znaczne - wyjaśnia sędzia Maciej Czajka.

Wyrok jest nieprawomocny

Rzecznik sądu dodaje, że okres próby ma natomiast takie znaczenie, że jeżeli w ciągu niego osoba taka rażąco narusza porządek prawny, sąd może (a w niektórych wypadkach musi) podjąć takie postępowanie, które może zakończyć się wydaniem wyroku skazującego i wymierzeniem kary. Podobny skutek może zaistnieć jeżeli osoba taka nie uiści np. zasądzonej nawiązki. Wyrok w sprawie, której dotyczyło pytanie jest nieprawomocny

Katarzyna A., znana jest jako "Babcia Kasia", w czasie antyrządowych demonstracji (za czasów ostatnich rządów PiS) w Warszawie zatrzymywana była dziesiątki razy. Podczas miesięcznic pogrzebu pary prezydenckiej w Krakowie policja również interweniowała w jej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska