Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

43-letni mężczyzna chciał odebrać sobie życie. Przeszkodził mu w tym policyjny pies

Agnieszka Kura
Kadus,  policyjny pies z Tarnowa, razem ze swoim przewodnikiem asp. Przemysławem Galasem pomogli  odnaleźć  mężczyznę spod Dębna, który wyszedł z domu, zapowiadając, że odbierze sobie życie
Kadus, policyjny pies z Tarnowa, razem ze swoim przewodnikiem asp. Przemysławem Galasem pomogli odnaleźć mężczyznę spod Dębna, który wyszedł z domu, zapowiadając, że odbierze sobie życie FOT. KM Policji w Tarnowie
Kadus, policyjny pies z Tarnowa, uratował życie 43-latka spod Dębna. Mężczyzna chciał popełnić samobójstwo. - Wyszedł z domu, zapowiadając, że targnie się na swoje życie, trzeba było go szybko odnaleźć - mówi Ewelina Buda, rzeczniczka brzeskiej policji. Pies policjant szybko złapał trop i doprowadził funkcjonariuszy do zaginionego. Mężczyznę zabrało pogotowie ratunkowe. Przeżył.

To miało być zwykłe poniedziałkowe popołudnie. Nikt nie spodziewał się, że lada chwila zostaną postawione na nogi wszystkie policyjne patrole. Nagle ciszę w brzeskiej policyjnej dyżurce przerwał telefon. Przerażona mieszkanka gminy Dębno zgłosiła, że 43-letni mężczyzna właśnie poszedł do lasu i chce popełnić samobójstwo.

Dyżurny natychmiast wysyła w teren wszystkie siły. Zaczynają się poszukiwania. Brzeskie oddziały wspomóc mają również służby z Tarnowa. Wśród nich jest Kadus, policyjny pies. I to właśnie on ostatecznie doprowadza do tego, że finał poszukiwań jest szczęśliwy.

Pies dotarł do 43-letniego mieszkańca wioski pod Dębnem na czas. Odnalazł go, zanim ten zdążył popełnić samobójstwo. - Na trop poszukiwanej osoby trafił bardzo szybko - relacjonuje asp. Przemysław Galas z tarnowskiej policji. To nie był pierwszy sukces 6-letniego psa. Jego przewodnik opowiedział nam, że pies wielokrotnie brał udział w akcjach policyjnych. Na koncie ma efektywne tropienia, a także cztery odnalezione osoby.

- Kadus jest ze mną już pięć lat. Wcześniej, wspólnie, musieliśmy przejść specjalne szkolenie - mówi z dumą jego opiekun.
Takie szkolenie trwa pięć i pół miesiąca. Jest to czas na to, by między człowiekiem a czworonogiem wytworzyła się więź wzajemnego zaufania. Każdy pies policyjny ma przewodnika. To właśnie na nim spoczywa obowiązek opieki nad zwierzęciem.
Ostatnia akcja z udziałem Kadusa to niejedyny taki przypadek. Czworonożni funkcjonariusze bardzo często biorą udział w działaniach policyjnych. Psy przyczyniają się do tropienia sprawców przestępstw, zwłaszcza podczas imprez masowych, ale także uczestniczą w działaniach ratunkowych. Nie zawsze jednak pies może pomóc. - Gdy w miejscu przestępstwa ślady zostaną zadeptane, pies nie podejmie już tropu - tłumaczy Ewelina Buda, rzeczniczka brzeskiej policji.

W Brzesku funkcjonariuszy wspomaga jeden czworonożny współpracownik. Wkrótce dołączy do niego następny, który teraz przechodzi specjalne szkolenie. Bocheńska policja obecnie nie ma psa policyjnego. - Był jeden, ale przeszedł już na emeryturę. W razie potrzeby wspomagają nas psy z tarnowskiej policji - mówi Łukasz Ostręga, rzecznik prasowy KPP w Bochni.

Czworonożni przyjaciele pełnią ważną rolę w działaniach policji. Gdy są odpowiednio szkolone, a także doceniane, to na pewno nie zawiodą.

****
Gdzie i kogo szkolą?
Ośrodek szkolenia policjantów-przewodników i tresury psów służbowych na potrzeby policji znajduje się w Sułkowicach. W ośrodku szkolone są głównie psy patrolowe, tropiące i patrolowo-tropiące, ale także psy do wykonywania zadań specjalnych: do wyszukiwania zapachu narkotyków, materiałów wybuchowych, zwłok ludzkich na lądzie i w wodzie oraz do identyfikacji śladów zapachowych ludzi.

Jak szkolą?

Psy szkolone są metodą "smakołykowo-wyróżnieniową", tzn. za prawidłowe wykonanie zadania pies jest nagradzany przez opiekuna głaskaniem, ulubionym przysmakiem lub zabawą. Dzięki temu pies jest oddanym partnerem policjanta-przewodnika, podczas gdy tamten staje się jego opiekunem i ponosi za niego odpowiedzialność.

Zadania psa policjanta

Patrolowanie ulic, zapewnianie bezpieczeństwa ludzi, asystowanie, tropienie.

Co wiesz o Krakowie? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska