https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

46. Festiwal im. Jana Kiepury

Stanisław Śmierciak
Śpiewacy i muzycy oczarowali publiczność pierwszego koncertu Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju
Śpiewacy i muzycy oczarowali publiczność pierwszego koncertu Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju Stanisław Śmierciak
Krynicka publiczność szczelnie wypełniła widownię w Głównej Pijalni podczas sobotniego koncertu inaugurującego 46. Festiwal im. Jana Kiepury. Brak Bogusława Kaczyńskiego, który po 28 latach zrezygnował z prowadzenia imprezy, nie odstraszył bywalców.

Tuż przed północą, gdy już ucichły melodie, nagrodzili wykonawców długą owacją na stojąco.

Festiwal na 110. rocznicę urodzin Jana Kiepury odbywa się w nowej formule. Podkreślał to witający gości burmistrz Krynicy-Zdroju dr Dariusz Reśko. Wystąpienie zaczął od podziękowań dla Kaczyńskiego i poprosił publiczność o gromkie brawa dla byłego gospodarza imprezy. Tak też się stało. Zanim sceną zawładnęli śpiewacy i muzycy, minister z Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński odczytał list od Anny Komorowskiej, honorowej patronki festiwal w Krynicy.

- Z satysfakcją witamy się w gronie stałych bywalców - mówił notariusz Bartłomiej Celewicz, który od ćwierć wieku nie opuszcza festiwalowych koncertów, choć do Krynicy-Zdroju musi pokonać sporo kilometrów.

- Ze smutkiem stwierdzam jednak brak wielu osób z Warszawy, które tu widywałem - dodał Celewicz.

Koncert prowadził Stefan Munch, nowy dyrektor artystyczny festiwalu. Na widowni zasiadł m.in. były ambasador Polski przy ONZ Janusz Stańczyk i Aleksander Półchłopek, syn nieżyjącego już pomysłodawcy i organizatora pierwszych festiwali w Krynicy - Stefana Półchłopka. Na scenie królowały gwiazdy w większości dotąd nieobecne na krynickich scenach festiwalowych. Śpiewała Iwona Socha, Magdalena Idzik, Paweł Skałuba i Leszek Skrla. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Krakowskiej brawurowo prowadził Paweł Przytocki. Zabrakło ulubienicy krynickiej publiczności - śpiewaczki Grażyny Brodzińskiej, która podziękowała za zaproszenie, ale odmówiła przyjazdu.

W poniedziałek i wtorek w programie festiwalu

Stefan Munch, dyrektor artystyczny 46. Festiwalu im. Jana Kiepury.
- Codziennie zapraszamy na dwa koncerty. Popołudniowy, darmowy, w jednej z krynickich świątyń. Wieczorny, biletowany w Pijalni Głównej.

Poniedziałek, godz. 17 w kościele św. Antoniego "Sacrum Laudis - Ofiara uwielbiona". Katarzyna Oleś-Blacha (sopran koloraturowy) i Royal Chamber Orchestra of Krakow. Godz. 20, pijalnia - Wirtuoz skrzypiec Vadim Brodski i Krynicka Orkiestra Zdrojowa. Dyryguje Mieczysław Smyda.

Wtorek, godz. 16, cerkiew prawosławna - muzyka cerkiewna. Godz. 20, pijalnia - "Alicja Węgorzewska -Diva for rent".

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj za darmo

Skandaliczna obsługa kibiców - Wisła Kraków przeprasza - przeczytaj!
 
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
 

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

O
Oleksandr
Bardzo dobzy projekt!) A my zapraszamy do udziału w Festiwalu "Faynokray" zespoły taneczne i uczestników indywidualnych, i absolutnie wszyscy ludzie, którzy lubią, a nawet, nie może żyć bez tańca!) Festiwal odbędzie się przez dwa dni – 17 i 18 maja 2013 w Zaporoże (Ukraina).
więcej - www.faynokray.in.ua/pl
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska