50-lecie Stowarzyszenia Folklorystycznego Teatr Regionalny w...

  50-lecie Stowarzyszenia Folklorystycznego Teatr Regionalny w Krakowie

  Marian Satała

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  50-lecie Stowarzyszenia Folklorystycznego Teatr Regionalny w Krakowie
  1/48
  przejdź do galerii

  ©Marian Satała

  Nazywa się Teatr Regionalny w Krakowie, ale siedzibę ma w Modlnicy. Gmina Wielka Wieś na wiosnę tego roku na siedzibę Stowarzyszenia przekazała nowy budynek w Modlnicy. To świetlica wiejska, ale prawdziwymi gospodarzami są członkowie Stowarzyszenia Folklorystycznego Teatr Regionalny. Dzięki ich zabiegom powstało w tym gmachu muzeum, które gromadzi pamiątki związane z działalnością Teatru Regionalnego oraz z życiem mieszkańców Modlnicy.
  W sobotę 24 listopada 2018 r. w Modlnicy odbyły się uroczystości z okazji jubileuszu 50-lecia działalności Teatru Regionalnego. Prezes Stowarzyszenia Bogumiła Pietrzyk witała gości wśród których byli m.in. wójt gminy Wielka Wieś Krzysztof Wołos, sołtys Modlnicy Wojciech Mazur a także prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Wiesław Jopek i szefowie firmy "Artim" Dariusz Michalak i Roman Gawrysiak. Krakowska Kongregacja Kupiecka i firma "Artim" są organizatorami Targów Bożonarodzeniowych i Targów Wielkanocnych na krakowskim Rynku Głównym. Podczas tych imprez występują na scenie artyści z Teatry Regionalnego. Podczas corocznego korowodu kolędniczego spod Barbakanu na Rynek Główny przechodzi kilkadziesiąt grup obrzędowych, podobnie jest w Niedzielę Palmową. Członkowie Stowarzyszenia występują także corocznie w lamentach "dziadów" pod pomnikiem Adama Mickiewicza w wigilię świąt Bożego Narodzenia.

  Z okazji jubileuszu była okazja do przekazania gratulacji i wyróżnień, ale też prezentacji na scenie. Zebrani wielkimi brawami nagrodzili wokalny popis sióstr bliźniaczek Marii i Teresy Wojciechowskich liczących w sumie 186 lat. Podobał się krótki występ gawędziarki ludowej Barbary Kosobudzkiej z Zalasu, kapeli Jurajskiej z Zielonek, kapeli z Bronowic.

  W Stowarzyszeniu Folklorystycznym Teatr Regionalny w Krakowie zrzeszonych jest 35 zespołów regionalnych i 20 osób. Założycielem Stowarzyszenia był Józef Lachner.
  - Lachner to był taki nasz drugi Oskar Kolberg, tylko żył sto lat później - mówi Bogumiła Pietrzyk. - Dbał o to, żeby folklor promować, pokazywać. Zabiegał o to, żeby korowody dożynkowe i kolędnicze prezentować w Krakowie. Ta tradycja jest kontynuowana do dziś, tylko dziś ten korowód przebierańców idzie całą ulicą Floriańską. Potem pojawił się jeszcze korowód pucheroków, bo te tradycje również pielęgnował Lachner - dodaje prezes Teatru Regionalnego.  KONIECZNIE SPRAWDŹ:


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce