https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

6. Brygada Powietrznodesantowa obchodziła swoje święto. Podziękowania i wyróżnienia dla krakowskich spadochroniarzy

Piotr Tymczak
6 Brygada Powietrznodesantowa obchodziła swoje święto.
6 Brygada Powietrznodesantowa obchodziła swoje święto. 6 Brygada Powietrznodesantowa
23 września 1941 r., na wniosek wówczas płk. dypl. Stanisława Sosabowskiego, z rozkazu naczelnego wodza gen. Władysława Sikorskiego, 4 Brygada Kadrowa Strzelców została przemianowana na 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową. Dziś jej tradycje dziedziczy 6 Brygada Powietrznodesantowa, która właśnie obchodzi swoje święto. W uroczystej zbiórce z tej okazji na błoniach Zamku Królewskiego w Niepołomicach uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Podczas uroczystości po powitaniu gości przez dowódcę - gen. bryg. Michała Strzeleckiego ponad 300 ochotników Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej złożyło przysięgę na sztandar 6BPD.

– O tym, że służba wojskowa jest wymagająca, nie trzeba chyba nikomu przypominać. Dzisiejsze święto 6 Brygady Powietrznodesantowej to doskonała okazja do podziękowania wszystkim żołnierzom za ich zaangażowanie i poświęcenie dla Ojczyzny. Niejednokrotnie już przekonaliśmy się, że można na Was liczyć w każdej sytuacji. Życzę wszystkim pomyślności na każdy dzień służby i satysfakcji z jej pełnienia – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

- Silna Biało-Czerwona to wyraz naszego patriotyzmu i gwarancja bezpieczeństwa oraz międzynarodowego pokoju. Polski rząd nieustannie podejmuje działania zmierzające do unowocześnienia i wyspecjalizowania polskiej armii, aby zapewnić Polakom bezpieczną przyszłość. To nasze zobowiązanie, które konsekwentnie i na wielu polach realizujemy. Tu nie może być kompromisów, skrótów i wątpliwości. Bezpieczeństwu nadaliśmy jednoznaczny i najwyższy priorytet - dodał wojewoda.

Po przemówieniach dowódcy 6BPD oraz wojewody, został odczytany list od Inspektora Wojsk Lądowych. Nie zabrakło wręczenia wyróżnień najbardziej zasłużonym spadochroniarzom. Później odbyła się defilada z udziałem wszystkich pododdziałów z podległych batalionów.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości rozpoczął się piknik "Silna Biało-Czerwona - dziękujemy, że jesteście z nami" podczas, którego zaprezentowano sprzęt wojskowy. Nie zabrakło też żołnierskiej kuchni i poczęstunku wojskowymi specjałami.

Zainteresowani służbą wojskową mogli skorzystać z konsultacji z rekruterami w mobilnym punkcie rekrutacyjnym wystawionym przez Wojskowego Centrum Rekrutacji w Krakowie. Można było też odwiedzić stoiska promocyjne 6 Brygady Powietrznodesantowej, zobaczyć indywidulane wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy, a także uzyskać cenne informacje o służbie wojskowej. Dla dzieci przygotowano specjalną strefę zabaw.

Obchody rozpoczęły się już w piątek mszą świętą w kościele św. Agnieszki w Krakowie, po której w Dowództwie 6BPD miał miejsce uroczysty capstrzyk.

W tym roku na obronność Polska przeznaczy prawie 30 mld euro. 137 mld zł jest przewidziane w kolejnym budżecie.

Krynica Forum 2023. Sąsiad ma broń nuklearną i imperialne za...

6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego jest aeromobilnym związkiem taktycznym o wysokim stopniu rozwinięcia. Jest przygotowana do prowadzenia działań powietrznodesantowych (spadochroniarze) oraz działań desantowo-szturmowych przy wykorzystaniu śmigłowców i samolotów. 6 BPD stacjonuje w garnizonie Kraków.

FLESZ - Mariusz Błaszczak o rozwoju Wojska Polskiego

od 16 lat
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karol
Jednostka rodowód swój wywodzi bezpośrednio z 6 Dywizji Piechoty przeformowanej w 1957 roku w 6 Pomorską Dywizję Powietrznodesantową, która zaś z kolei w roku 1986 została przekształcona w 6 Pomorską Brygadę Powietrznodesantową. Od 1992 do 30 czerwca 2010 roku brygada nosiła nazwę „desantowo-szturmowa”.

- tak więc, to jednostka powstała w czasach PRL i nie ma nic wspólnego z

1 Samodzielną Brygadą Spadochronową utworzoną podczas II wojny światowej na terenie Wielkiej Brytanii. Anglicy w 1944 roku przejeli jednostkę a Sosabowskiego odwołali z funkcji jej dowódcy. Należy przypomnieć, że od 1945 do 1989 roku Polska była kondominium ZSRR. Czerwony kolor beretów to kontynuacja tradycji LWP.

www.rmf24.pl/fakty/polska/news-wojna-o-czerwone-berety-to-byla-nasza-wizytowka-polska-ma-je,nId,2163318#crp_state=1
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska