Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

67. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau [ZDJĘCIA]

Monika Pawłowska
Wykonawcy gabloty (od lewej) Tomasz Chudzikiewicz, Marcin Wiśniewski i Łukasz Mzyk
Wykonawcy gabloty (od lewej) Tomasz Chudzikiewicz, Marcin Wiśniewski i Łukasz Mzyk monika pawłowska
W piątek przypadła 67. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau i miasta Oświęcimia. Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się już o godzinie 7. Kulminacyjnym punktem była publiczna prezentacja autentycznych, jedynych zachowanych drzwi komory gazowej z Birkenau.

Zator: okupują szkołę, bo ich oszukano

W tym roku przypada 70. rocznica rozpoczęcia masowego mordu na Żydach w komorach gazowych Auschwitz II-Birkenau. Wśród pozostałości po tym największym niemieckim nazistowskim obozie zagłady znajdują się drzwi komory gazowej, najprawdopodobniej z krematorium V, wysadzonego w powietrze 26 stycznia 1945 roku przez esesmanów pod koniec ostatecznej ewakuacji obozu.

- Są wyjątkowym reliktem cierpień setek tysięcy osób - mówi Piotr M.A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. - Począwszy od 1942 roku, z przeznaczeniem dla Żydów, zostały zbudowane na terenie Auschwitz II-Birkenau największe komory gazowe Trzeciej Rzeszy - dodaje.

Byli w nich mordowani również Romowie, wyselekcjonowani w obozie Polacy oraz więźniowie innych narodowości. W czterech wielkich komorach gazowych i krematoriach, według wyliczeń Niemców, można było w ciągu roku uśmiercić i spalić 1,6 miliona ludzi.

- Drzwi prowadziły w jedną stronę, nie wyszedł przez nie już nikt - mówi dyrektor Cywiński. - Od środka, resztkami sił, ludzie przeznaczeni na zagładę napierali na nie, a one wytrzymywały. Wybijali wizjer, więc zabito go blachą - dodaje dyrektor Muzeum.

Ciężkie drewniane drzwi zamykane były na żelazne rygle, które po zasunięciu dociągano dla uszczelnienia specjalnymi zakrętkami.

Drzwi, które po konserwacji przechowywane są w szklanej gablocie, pierwszy raz opuściły Państwowe Muzeum. Można je było zobaczyć w Oświęcimskim Centrum Kultury.

- W środku gabloty nie ma tlenu, tylko azot - mówi Marcin Wiśniewski, projektant gabloty. - Zostało również zamontowane urządzenie mierzące wilgotność powietrza i temperaturę - dodaje. W takim środowisku drzwi przetrwają wieki i będą wymowną pozostałością po najciemniejszej karcie historii XX wieku.

- Rzeczpospolita nigdy nie zapomni o ofiarach Auschwitz - napisał w liście adresowanym do byłych więźniów i uczestników uroczystości prezydent Bronisław Komorowski.

Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska