Nasza Loteria

84. rocznica powołania Służby Zwycięstwu Polski. Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Krakowie

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
27 września w dzień Polskiego Państwa Podziemnego, obchodzimy 84 rocznicę powstania Służby Zwycięstwu Polski, poprzedniczki powstałej w 1942 roku Armii Krajowej. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Krakowie odśpiewano z tej okazji hymn, odczytano apel poległych i złożono kwiaty. Wicewojewoda Mateusz Małodziński odznaczył zaś Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Jana Lohmanna.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnu państwowego i podniesienia flagi państwowej na maszt. Odczytany został Apel Poległych.

Jak podkreślił w swoim przemówieniu wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, moment odczytania Apelu jest wyjątkowym wyrazem hołdu wszystkim wiernym synom Ojczyzny, którzy w latach II wojny światowej i powojennego komunistycznego zniewolenia podejmowali cywilną i zbrojną walkę o niepodległą Polskę. Jest to także wezwanie dla wszystkich współczesnych o pamięć.

Oddana została także salwa honorowa, a przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty.

Podczas uroczystości rocznicowych wicewojewoda Mateusz Małodziński, w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, odznaczył pana Jana Lohmanna, mieszkającego w Krakowie prozaika i poetę, członka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyróżnienie – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski – nadano w uznaniu wybitnych zasług w działalności patriotycznej, niepodległościowej oraz kombatanckiej.

– Doświadczać trudów wojny i zachować w sercu nadzieję na niepodległą Ojczyznę – szczególnie gdy najeźdźcy brutalnie grabili jej tereny – to heroizm. Taki właśnie odważny akt był Pana udziałem. Prawdziwy patriotyzm przejawia się nie w słowach, a w czynach. Tych nie brakowało na kartach życia, które pisał Pan ręką pewną i niezachwianą. Dzisiejsze odznaczenie jest formą uhonorowania i podziękowania za tę wyjątkową postawę, która z pewnością była przykładem i kształtowała wielu z Pańskiego otoczenia – dodaje wicewojewoda Mateusz Małodziński.

Polskie Państwo Podziemne

27 września 1939 r. w oblężonej Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko Niemcom i Sowietom. 4 grudnia 1939 r. premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej, jako organizację wojskową o charakterze apolitycznym i ogólnonarodowym. 14 lutego 1942 r. przekształcił ZWZ w Armię Krajową.

Priorytetem dowództwa AK stało się przyspieszenie akcji scalenia wszystkich grup wojskowych w jedną organizację, podległą rządowi emigracyjnemu. Najważniejszym zadaniem było prowadzenie walki z Niemcami oraz przygotowywanie kadr i sformowanie jednostek wojskowych w celu jawnego wystąpienia przeciw okupantowi w najbardziej sprzyjającym momencie wojny.

Mimo okupacji polskich ziem przez Niemcy i Związek Sowiecki ciągłość prawna państwa polskiego została zachowana. Jego władze na uchodźstwie, uznawane przez społeczność wolnego świata, przez całą wojnę kierowały walką o niepodległość, a w okupowanym kraju Polacy zbudowali imponujące państwo podziemne, będące fenomenem na skalę światową. Oprócz struktur wojskowych PPP obejmowało m.in. administrację na poziomie centralnym, wojewódzkim i powiatowym, agendy odpowiedzialne za tajne nauczanie na wszystkich szczeblach oświaty, sądownictwo, działalność propagandową, wywiadowczą i pomocową. Całość podlegała rządowi emigracyjnemu.

Co Polacy sądzą o programie Przyjazne Osiedle - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska