Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

84. rocznica powołania Służby Zwycięstwu Polski. Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Krakowie

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
27 września w dzień Polskiego Państwa Podziemnego, obchodzimy 84 rocznicę powstania Służby Zwycięstwu Polski, poprzedniczki powstałej w 1942 roku Armii Krajowej. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Krakowie odśpiewano z tej okazji hymn, odczytano apel poległych i złożono kwiaty. Wicewojewoda Mateusz Małodziński odznaczył zaś Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Jana Lohmanna.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnu państwowego i podniesienia flagi państwowej na maszt. Odczytany został Apel Poległych.

Jak podkreślił w swoim przemówieniu wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, moment odczytania Apelu jest wyjątkowym wyrazem hołdu wszystkim wiernym synom Ojczyzny, którzy w latach II wojny światowej i powojennego komunistycznego zniewolenia podejmowali cywilną i zbrojną walkę o niepodległą Polskę. Jest to także wezwanie dla wszystkich współczesnych o pamięć.

Oddana została także salwa honorowa, a przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty.

Podczas uroczystości rocznicowych wicewojewoda Mateusz Małodziński, w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, odznaczył pana Jana Lohmanna, mieszkającego w Krakowie prozaika i poetę, członka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyróżnienie – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski – nadano w uznaniu wybitnych zasług w działalności patriotycznej, niepodległościowej oraz kombatanckiej.

– Doświadczać trudów wojny i zachować w sercu nadzieję na niepodległą Ojczyznę – szczególnie gdy najeźdźcy brutalnie grabili jej tereny – to heroizm. Taki właśnie odważny akt był Pana udziałem. Prawdziwy patriotyzm przejawia się nie w słowach, a w czynach. Tych nie brakowało na kartach życia, które pisał Pan ręką pewną i niezachwianą. Dzisiejsze odznaczenie jest formą uhonorowania i podziękowania za tę wyjątkową postawę, która z pewnością była przykładem i kształtowała wielu z Pańskiego otoczenia – dodaje wicewojewoda Mateusz Małodziński.

Polskie Państwo Podziemne

27 września 1939 r. w oblężonej Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko Niemcom i Sowietom. 4 grudnia 1939 r. premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej, jako organizację wojskową o charakterze apolitycznym i ogólnonarodowym. 14 lutego 1942 r. przekształcił ZWZ w Armię Krajową.

Priorytetem dowództwa AK stało się przyspieszenie akcji scalenia wszystkich grup wojskowych w jedną organizację, podległą rządowi emigracyjnemu. Najważniejszym zadaniem było prowadzenie walki z Niemcami oraz przygotowywanie kadr i sformowanie jednostek wojskowych w celu jawnego wystąpienia przeciw okupantowi w najbardziej sprzyjającym momencie wojny.

Mimo okupacji polskich ziem przez Niemcy i Związek Sowiecki ciągłość prawna państwa polskiego została zachowana. Jego władze na uchodźstwie, uznawane przez społeczność wolnego świata, przez całą wojnę kierowały walką o niepodległość, a w okupowanym kraju Polacy zbudowali imponujące państwo podziemne, będące fenomenem na skalę światową. Oprócz struktur wojskowych PPP obejmowało m.in. administrację na poziomie centralnym, wojewódzkim i powiatowym, agendy odpowiedzialne za tajne nauczanie na wszystkich szczeblach oświaty, sądownictwo, działalność propagandową, wywiadowczą i pomocową. Całość podlegała rządowi emigracyjnemu.

Co Polacy sądzą o programie Przyjazne Osiedle - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska