
W adwencie wypadają też odwiedziny św. Mikołaja. To tabliczka o usługach św. Mikołaja, ze zbiorów MEK. Jej autorem był Ferdynand Kijak, pseudonim artystyczny Solowski (1922-2016) - aktor teatralny, szopkarz krakowski i kolekcjoner sztuki ludowej, który w stosownym czasie zamieniał się w Świętego Mikołaja

Świat z opłatków. Został wykonany w 1983 roku przez Ludwikę Głuc z Podegrodzia, która w latach 70.-80. XX wieku zajmowała się wyrobem różnych atrybutów obrzędowych - ze słomy, papierów, a przede wszystkim z opłatków. Opłatkom i wykonanym z nich ozdobom przypisywano moc pomnażania dostatku, sprowadzania pokoju i miłości, a także ochrony przed chorobami i złem.

W zbiorach MEK są też szczypce do wypieku opłatków, eksponat zakupiony w 1928 roku. Wykonanie takich form - nazywanych też „żelazkami” - wymagało sporych umiejętności nie tylko technicznych, lecz również artystycznych. Stąd pracowali nad nimi zarówno kowale, jak i rytownicy, którzy przenosili na żelazną tabliczkę rysunek rytu przygotowany na papierze. W takich formach wypiekano w parafiach opłatki z mąki pszennej i wody.

A to fioletowy opłatek. U dołu opłatka widoczna jest data 1797. Oznacza to, że został wypieczony w szczypcach pochodzących z 1797 roku. MEK posiada w swoich zbiorach jedną z największych kolekcji opłatków, liczącą około 700 obiektów, a wśród nich są również te wypieczone w szczypcach pochodzących z XVII i XVIII wieku.