MKTG SR - pasek na kartach artykułów

AGH i Polska Agencja Kosmiczna zawarły porozumienie. "Otwarcie drzwi do współpracy z całym kosmicznym światem"

(MM)
Wspólne projekty badawcze dotyczące eksploracji kosmosu, konferencje naukowe, wzajemne wsparcie eksperckie, wymiana pomysłów i doświadczeń, a także praktyki dla studentów AGH w POLSA - takie są główne założenia porozumienia o współpracy podpisanego w czwartek przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Polską Agencją Kosmiczną.

AGH i POLSA deklarują długoterminową współpracę naukową oraz m.in. wspólną organizację konferencji naukowych, seminariów, wspólne uczestnictwo w krajowych i międzynarodowych wydarzeniach związanych z sektorem kosmicznym czy wsparcie eksperckie przy składaniu wniosków o granty. Instytucje planują także aplikować wspólnie o środki zewnętrzne na projekty naukowe i badawczo-rozwojowe. Studenci AGH będą mieli także możliwość odbycia praktyk studenckich w POLSA.

- Podpisane dziś porozumienie z Polską Agencją Kosmiczną to dla nas kluczowa współpraca, gdyż od kilku lat w AGH bardzo mocno skupiamy się na rozwoju technologii kosmicznych - powiedział prof. Jerzy Lis, rektor AGH. - Właśnie budujemy siedzibę działającego od dwóch lat Centrum Technologii Kosmicznych AGH, gdzie nasi naukowcy oraz studenci będą mieli świetne warunki do badań związanych z sektorem kosmicznym. Dzięki współpracy z POLSA także nasze organizacje studenckie - m.in. AGH Space Systems czy SpaceTeam AGH - zyskają jeszcze większe możliwości rozwoju. Mamy ambitne plany badawcze i cieszymy się, że będziemy je realizować wspólnie z tak kompetentnym partnerem.

Prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna podkreślił z kolei, że "współpraca z silnymi akademickimi ośrodkami naukowymi, zainteresowanymi rozwijaniem kompetencji w zakresie badań i innowacji, to realizacja przemyślanej długofalowej strategii Agencji. - W strategii tej POLSA jest aktywnym pośrednikiem pomiędzy światem nauki i biznesu, bierze udział w kontaktach zagranicznych, monitoruje najnowsze trendy i sprzyja edukowaniu i pozyskiwaniu przyszłych kadr rodzimej branży kosmicznej.

W AGH od listopada 2020 roku działa Centrum Technologii Kosmicznych, którego celem jest m.in. realizacja badań i edukacja w zakresie technologii kosmicznych oraz promowanie badań kosmicznych.

- Rozpoczęła się era "nowego kosmosu". Czekają nas wyzwania związane z misjami kosmicznymi oraz wprowadzenie zdobyczy technologii kosmicznych do codziennego życia. Dzięki współpracy z POLSA będziemy mieli możliwość aktywnego udziału w rozwoju technologii oraz budowie polskiego potencjału kosmicznego. Dla CTK AGH ta współpraca ma fundamentalne znaczenie, ponieważ wyznacza nam kierunki, w których musimy się rozwijać oraz otwiera drzwi do współpracy z całym kosmicznym światem - podsumowuje prof. Tadeusz Uhl, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH.

Sektor inżynierii kosmicznej w AGH jest także z sukcesami rozwijany przez studenckie koła naukowe. Zespół AGH Space Systems jest zwycięzcą tegorocznego konkursu łazików marsjańskich European Rover Challenge. Z kolei studenci z SpaceTeam AGH zajęli 2. miejsce w organizowanym w USA w konkursie na budowę przenośnika księżycowego regolitu. Ostatnio członkinie koła naukowego AstroBio AGH wzięły udział w pierwszej w pełni żeńskiej analogowej misji kosmicznej, uczestnicząc w eksperymentach związanych z produkcją żywności czy optymalizacją zużycia wody.

Umowę w czwartek (8.12) podpisali rektor AGH prof. Jerzy Lis, prorektor ds. współpracy AGH prof. Rafał Wiśniowski oraz prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jej zadaniem jest m.in. wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska