https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu ma już prosektorium. Uda się ponownie otworzyć rekrutację na kierunek lekarski?

Alicja Fałek
ANS w Nowym Sączu ma już gotowe prosektorium. Studenci m.in. kierunku lekarskiego zaczną tam zajęcia jeszcze w tym roku
ANS w Nowym Sączu ma już gotowe prosektorium. Studenci m.in. kierunku lekarskiego zaczną tam zajęcia jeszcze w tym roku Alicja Fałek
Studenci kierunku lekarskiego Akademii Nauk Stosowanych nie będą już musieli jeździć na zajęcia z anatomii do uczelni w Radomiu. Uroczyście otwarte zostało prosektorium, które jest częścią Zakładu Anatomii sądeckiej uczelni. Czy Polska Komisja Akredytacji da teraz zielone światło i ANS będzie mógł rekrutować studentów na kierunek lekarski?

Na terenie kampusu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu przy ul. Kościuszki w czwartek, 26 września, oddany został do użytku Zakład Anatomii, w którym znajduje się m.in. prosektorium. Uczelnia na adaptację jednego z istniejących już obiektów wydała 8,2, a korzystać z niego będą studenci m.in. pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego, a przede wszystkim kierunku lekarskiego. Na razie ci, którzy naukę rozpoczęli w ubiegłym semestrze. Sądecka ANS podobnie jak kilka innych uczelni w Polsce nie otrzymała od Ministerstwa Zdrowia limitu miejsc i nie mogła przeprowadzić rekrutacji. Nie wykluczone, że to się zmieni. Uczelnia, w ramach odwołania, składa wniosek o ponowną ocenę kierunku lekarskiego przez Polską Komisję Akredytacyjną, która wcześniej wydała negatywną opinię.

- Jednym z głównych zastrzeżeń był brak prosektorium, ale ten warunek właśnie spełniliśmy – zaznaczyła podczas otwarcia Zakładu Anatomii dr Halina Potok, prorektor ds. studenckich i kształcenia ANS w Nowym Sączu. - Wprawdzie komisja akredytacyjna miała wszystkie informacje w tym zakresie, bo już wizytując nas w maju mogła obserwować początek prac, ale jej obawy dotyczą między innymi tego, że to prosektorium nie jest jeszcze gotowe do realizowania zajęć ze studentami.

Jak można się było przekonać podczas prezentacji nowo otwartego obiektu, prosektorium jest w pełni wyposażone i przygotowane do zajęć ze studentami. Obiekt jest po odbiorze budowlanym, ale żeby rozpocząć w nim naukę, potrzeba jeszcze m.in. odbioru Sanepidu. Władze uczelni, jak i Wydziału Lekarskiego i Nauk o zdrowiu liczą, że jeszcze w tym roku studenci zaczną korzystać z działu patomorfologii. Aktualnie jeżdżą na zajęcia do Radomia.

- Wiele bardzo nowoczesnych prosektoriów, nie posiada aparatury, która jest już w Nowym Sączu. To chociażby macerator enzymatyczny, dzięki któremu inne uczelnie będą mogły pozyskać od nas kości do dalszego kształcenia, a zarazem dostarczając nam materiału dydaktycznego – podkreślał podczas prezentacji pomieszczeń prosektorium dr Dariusz Hajdukiewicz, kierownik Zakładu Anatomii w Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych.

Nowy Sącz. Jan Galas prowadzi kronikę Parku Strzeleckiego i wie o tym miejscu wszystko. Przysiadał tam Karol Wojtyła

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska