- Od 1 maja Niedzica zamieni się w najgłośniejsze, najbardziej klimatyczne i pozytywnie zakręcone miejsce w Polsce! - zapowiadają organizatorzy, zachęcając do udziału w imprezie.
Zakup rajdowych biletów wciąż trwa, będzie możliwy do samego startu rajdu lub wcześniejszego wyczerpania miejsc. Bilety, w tym zniżkowe dla studentów, upoważniają zarówno do rozbicia namiotu na polu, udziału we wszystkich rajdowych atrakcjach, w tym koncertach i ogniskach oraz degustacji słynnej rajdowej grochówki na koniec rajdu.
To już 63. Rajd Politechniki Krakowskiej
- Rajd Politechniki od 1962 roku jednoczy młodych ludzi przy górskich wędrówkach, na polu namiotowym i niepowtarzalnych koncertach. Pierwsza edycja została zorganizowana przez Kazimierza Flagę, ówczesnego wiceprzewodniczącego Zrzeszenia Studentów Polskich PK, a później rektora naszej uczelni. Wtedy studenci przemierzali malownicze szlaki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Od tamtego czasu rajd na stale wszedł do studenckiej tradycji, na przełomie kwietnia i maja zjeżdżają na niego w różne górskie zakątki Małopolski rajdowicze z całego kraju, nie tylko studenci czy absolwenci PK. Mamy takich fanów Rajdu Politechniki Krakowskiej, którzy byli na nim kilkadziesiąt razy - mówi Piotr Wojtaszczyk z Samorządu Studenckiego Politechniki, członek sztabu organizacyjnego tegorocznego Rajdu PK.
W dotychczasowej historii rajdu nie odbył się on tylko jeden raz - w 1983 roku, z powodu stanu wojennego. Rajdy odbywały się nawet w pandemii - dwie edycje miały formę on-line.
Tradycja nazwy na "e"
Rajd Politechniki Krakowskiej ma własne tradycje, jak np. wybory najbardziej niepotrzebnej rzeczy w rajdowym plecaku czy własny rajdowy śpiewnik. Najdłuższą tradycją jest ta dotycząca nazw kolejnych edycji imprezy. Od trzeciej edycji każdy kolejny rajd ma nazwę zaczynają się na literę "e". Pierwszy E-rajd był Ekskluzywny, kolejny Elegancki, a pośród następnych były m.in.: Epicki, Ekonomiczny, Elficki, Ekstraligowy, Elektryczny, Europaletowy, Endorfinowy, Erupcyjny, Estradowy, Edeński, Ezoteryczny, Energetyczny, E-learningowy, Ekstrawagancki i Ekscentryczny, Epikurejski, Emcekwadratowy, Egzotyczny, Egzystencjalny, Enigmatyczny, Emocjonalny...
Studencki rajd gościł już m.in. w Rabce, Rytrze, Zakopanem, Zdyni, Milówce, Węgierskiej Górce, Złockiem, Stróżach, Jurgowie, Muszynie Limanowej, Nowym Targu, Łabowej, Żywcu, Startym Sączu, Suchej Beskidzkiej, Mochnaczce, Lesku, Ustrzykach czy Piwnicznej - w niektórych miejscowościach nawet kilka razy.
Rajd z koncertem dla mieszkańców
Tegoroczny 63. Rajd Politechniki Krakowskiej, zaplanowany na 1-3 maja, będzie Egzotermiczny i po raz pierwszy zawita do Niedzicy.
- Taki wybór serca rajdu nie jest przypadkowy. Niedzica to magiczne miejsce z przepięknym Jeziorem Czorsztyńskim oraz historycznym zamkiem. Mieszkańcy Niedzicy to niezwykle serdeczni ludzie, którzy przyjmują nas z dużą otwartością - mówi Piotr Wojtaszczyk. - Będziemy chcieli się im odwdzięczyć, przekazując 30 kwietnia, gdy zawitamy do Niedzicy, bezpłatne wejściówki na finałowy koncert rajdu zaplanowany na 2 maja. Rajd to duże organizacyjne przedsięwzięcie, więc bardzo się cieszymy z udanej współpracy z lokalnymi władzami, w tym z wójtem gminy Niedzica. To gwarantuje, że wszystkie kwestie bezpieczeństwa będą dopięte na ostatni guzik. Planujemy imprezę masową na około 1000 osób, kontrolujemy na bieżąco zapisy, aby wszystko przebiegło sprawnie i bezpiecznie. Na miejscu zapewnione będzie profesjonalne wsparcie medyczne, służby porządkowe, straż oraz pełne zabezpieczenie imprezy - wymienia przedstawiciel organizatorów.
Studenci na górskich szlakach i Łydka Grubasa
Tegoroczny rajd rozpocznie się 1 maja o godz. 10, a zakończy 3 maja o godz. 14. Najpierw uczestnicy Rajdu będą w grupach lub indywidualnie przemierzać trasy górskie, z których zejdą do rajdowej bazy w Niedzicy. Tam przewidziano wiele atrakcji - różnego rodzaju gry i zabawy, quizy muzyczne, konkursy, dyskoteki oraz turnieje sportowe.
2 maja wieczorem odbędzie się wspomniany główny koncert, podczas którego na scenie pojawią się: Lenar, Boski Heniek oraz gwiazda wieczoru - zespół Łydka Grubasa.
- Grupa wykonuje bardzo różnorodną mieszankę muzyki rockowej, przeplataną zapożyczeniami z innych gatunków muzycznych. To bardzo żywiołowy zespół muzyków, podczas koncertów zawsze mocno skoncentrowany na publiczności i interakcji z nią. Dobra zabawa gwarantowana - zapewnia Piotr Wojtaszczyk.
Maj pełen jubileuszowych wydarzeń w ramach 80-lecia Politechniki Krakowskiej
Tegoroczny Rajd Politechniki Krakowskiej wpisuje się w trwające obchody 80-lecia tej uczelni. Maj będzie na PK wypełniony jubileuszowymi wydarzeniami. Wśród nich zapowiadane są m.in.:
7 maja, godz. 17 (Kotłownia, ul. Warszawska 24):
Wykład otwarty rektora Politechniki Krakowskiej prof. Andrzeja Szaraty, przewodniczącego Rady Naukowej ds. Metra pt. "Metro w Krakowie - gdzie jesteśmy?",w ramach wspólnego cyklu otwartych wydarzeń jubileuszowych PK i Stowarzyszenia Ekonomed
8 maja (Galeria GIL oraz główny kampus PK przy ul. Warszawskiej):
Dzień Wynalazków 2025 pod hasłem "80 wynalazków na 80-lecie Politechniki Krakowskiej"
9-10 maja(Czyżyny):
Juwenalia Krakowskie - Strefa Polibuda (zagrają: KULT, KSU, Lej Mi Pół, Stacja B., Szpaku, KĘKĘ, Chivas, ReTo, BLAGA, DJ SOINA)
14 maja (główny kampus PK przy ul. Warszawskiej):
Święto Szkoły, które rozpocznie się od wręczenia odznaczeń zasłużonym członkom społeczności akademickiej i uroczystym posiedzeniem senatu. Zostanie też wręczona nagroda główna zwycięzcy ogólnopolskiego konkursu na mural, który pojawi się na kampusie przy ul. Warszawskiej. Wieczorem - seans w kinie plenerowym.
16 maja (Muzeum PK, ul. Warszawska 24):
Święto Patrona PK w ramach Nocy Muzeów. W Muzeum PK zaplanowana jest m.in. specjalna wystawa poświęcona postaci Tadeusza Kościuszki i tradycjom kościuszkowskim.
26 maja, godz. 17 (Kotłownia, ul. Warszawska 24):
Debata gospodarcza pt. "Jak zapewnić Polsce wysoki wzrost gospodarczy" w ramach wspólnego cyklu otwartych wydarzeń jubileuszowych PK i Stowarzyszenia Ekonomed, z udziałem prof. Jerzego Hausnera i prof. Dariusza Rosatiego.
31 maja-1 czerwca (Czyżyny):
Festiwal Mechanika (w programie m.in. wielki zlot samochodów zabytkowych, nietypowych, wyścigowych, wodorowych)
W maju planowane są również m.in.: Tydzień Biblioteki PK (8-15 maja), Dni Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki (28-29 maja), Dzień Lądowca (22 maja), Dzień Chemika (13 maja), Dzień Doktoranta (koniec maja)
- Znamy nowy Ranking Perspektyw! Oto najlepsze szkoły średnie w Krakowie i Małopolsce
- Politechnika Krakowska: 80 lat nauki i techniki, 120 tys. wykształconych inżynierów
- Politechnika Krakowska ma 80 lat. Huczny jubileusz zaplanowano na 2025 rok
- Studenci Politechniki Krakowskiej pomagają uczniom. Otwarto nowy ogród sensoryczny
