- W listopadzie - miesiącu pamięci narodowej - zapraszamy do włączenia się w akcję opieki nad grobami żołnierzy Armii Krajowej. Apelujemy o odnalezienie na cmentarzach Krakowa i innych miejscowości Małopolski mogił akowców, otoczenie ich opieką i zapalenie znicza – zachęcają organizatorzy projektu: Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Chorągiew Krakowska ZHP, Okręg Małopolski ZHR, 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej.
To nie koniec. Organizatorzy akcji proszą także, by wszyscy którzy znajdą nagrobki żołnierzy AK, prócz zapalenia znicza, wykonali zdjęcie grobu i wraz z jego lokalizacją (również z danymi z GPS) przesłali na adres: [email protected]. Dane te posłużą do utworzenia bazy akowskich pochówków na terenie Krakowa i Małopolski.
Lista Pamięci żołnierzy AK mieszkających po wojnie w Krakowie i pochowanych na krakowskich cmentarzach jest dostępna pod adresem: https://muzeum-ak.pl/lista-pamieci/. Obejmuje ona imię i nazwisko, daty urodzenia i śmierci, krótki biogram oraz miejsce pochówku z dokładną lokalizacją.
Wykaz ten nie jest jednak pełny, stąd stworzono również listę żołnierzy AK z Krakowa i regionu, których miejsce spoczynku pozostaje nieznane. Takie informacje można znaleźć na https://muzeum-ak.pl/lista-pamieci-apel/
- Mamy nadzieję, że dzięki Wam i Waszemu zaangażowaniu w naszą akcję braki te uda się uzupełnić. Pamiętajmy też o grobach innych członkach Polskiego Państwa Podziemnego i działaczach niepodległościowych z okresu II wojny światowej - pracownikach Delegatury Rządu, harcerzach Szarych Szeregów, żołnierzach Batalionów Chłopskich i innych formacji zbrojnych, członkach powojennego podziemia antykomunistycznego – apelują organizatorzy akcji.
Muzeum AK w Krakowie przygotowuje teraz publikację o wszystkich grobach akowców, znajdujących się na cmentarzu Rakowickim; ukaże się ona w przyszłym roku. Potem planowane są kolejne takie wydawnictwa dotyczące pozostałych krakowskich cmentarzy.
1 listopada. Wspominamy tych, którzy odeszli
