WIDEO: Tragedia w Bukowinie
Jak przypomina na swojej stronie internetowej smogLAB dwa lata temu rozpoczęła się akcja #pozywamsmog, której inicjatorami są aktorka Katarzyna Ankudowicz i mecenas Radosław Górski. Pozwy złożyli także Mariusz Szczygieł, Tomasz Sadlik, Jerzy Stuhr, Lesław Żurek i Grażyna Wolszczak.
Ankudowicz w rozmowie ze SmogLabem mówiła, że państwo odpowiada za utrzymanie takiej jakości powietrza, która nie zagraża życiu i zdrowiu obywateli. Aktorka podkreśla, że rażące niedopatrzenia przez lata doprowadziły do takiej sytuacji, że powietrze jest zatrute. Jej zdaniem, sytuacja w Polsce, za którą jest odpowiedzialny rząd, narusza moje dobra osobiste, ograniczając możliwość wyjścia na spacer czy wyboru ekologicznego transportu –nie mogę jechać rowerem, gdy stężenie smogu jest wysokie.
Po kilkunastu miesiącach przesłuchań i oczekiwania, sąd w Warszawie wydał wyrok: działania (a raczej ich brak) rządu, które nie doprowadziły do polepszenia jakości powietrza, naruszają dobra osobiste Katarzyny Ankudowicz.
To ostatnia sprawa w ramach akcji #pozywamsmog. Katarzyna Ankudowicz domagała się 10 tys. zł, które wpłaci na cele charytatywne.
- Tak wyglądał Kraków ponad 100 lat temu z lotu ptaka. Wielu z tych miejsc już nie ma!
- Luksusy? Tak mieszka arcybiskup Marek Jędraszewski [ZDJĘCIA]
- Najśmielsze pomysły "Januszów" zakupów. Zobaczcie przykłady
- Sekrety stadionu Wisły Kraków. Nieznane zakamarki! [ZDJĘCIA]
- Studniówka 2020. Wybieramy miss podwiązki w Małopolsce
