Spis treści
- 7 stycznia wznowiono tam roboty budowlane. Dostarczono rusztowania, potem dojechała dostawa betonu. Prace prowadzi ten sam inwestor, co wcześniej, a budynek ma być docelowo klubem nocnym – zaalarmowali nas mieszkańcy.
Hala Targowa na Grzegórzkach znów placem budowy
Co na to władze Krakowa? Informacje, które uzyskaliśmy we wtorek (14 stycznia) w UMK są nieprecyzyjne. Zaskakującą sytuację stara się wyjaśnić od kilku dni także Rada Dzielnicy II Grzegórzki, gdzie dzwonią z pytaniami mieszkańcy, mocno zaniepokojeni tym, co obserwują przy Hali Targowej.
Hala Targowa przy ul. Daszyńskiego w Krakowie została wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków w lipcu 2024 roku, a jak powiedziała nam przewodnicząca Zarządu i Rady Dzielnicy II Monika Firlej - już kilka miesięcy później, w listopadzie 2024, wydane zostało pozwolenie na prowadzenie prac remontowych w dawnej chłodni.
- Z naszych ustaleń wynika, że wewnątrz jest realizowany kompleksowy remont. Powstaną toalety i winda, stolarka drzwiowa, nowe okno w jednej ze ścian. Z zabytkowych elementów pozostały jedynie drzwi do chłodni i stare urządzenie chłodnicze. Jak zapewniło nas biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, prace remontowe będą realizowane pod stałym nadzorem urzędu. Jednak bez względu na poprawność prowadzonych prac, mieszkańcy Grzegórzek mają mnóstwo wątpliwości co do przeznaczenia zabytkowej hali na klub nocny. Sąsiedzi hali targowej obawiają się przede wszystkim uciążliwości związanych z funkcjonowaniem dyskoteki: hałasu, zakłóceń ciszy nocnej, porządku i bezpieczeństwa, i jest to zrozumiałe – mówi Monika Firlej.
- Chodzi jeszcze o jeden aspekt – Hala Targowa kojarzy się większości mieszkańców z funkcjami handlowymi. Ta część Grzegórzek ma wpisane to w swój rodowód i uważam, że mieszkańcy powinni zostać zapytani o pomysły na przeznaczenie hali. Niestety, takich konsultacji miasto nie podjęło – dodaje przewodnicząca Grzegórzek.
Hala Targowa w rejestrze zabytków
Wpisanie Hali Targowej do rejestru zabytków miało być gwarancją, że nie powstanie tam niechciany przez mieszkańców nocny lokal rozrywkowy.
- Mam dla mieszkańców Krakowa, a w szczególności mieszkańców Grzegórzek bardzo dobrą informację. Hala Targowa przy ulicy Daszyńskiego zostanie wpisana do rejestru zabytków, co pozwoli na ochronę tej wyjątkowej budowli. Pozwoli to na zażegnanie zagrożeń i obaw mieszkańców, wynikających z planowanego przeznaczenia budynku pod centrum rozrywki i klub nocny. Wierzę, że w ten symboliczny sposób przejdziemy do realizacji planu rewitalizacji całego otoczenia hali, ulicy Grzegórzeckiej i Wesołej, czyniąc z tego miejsca kolejny salon Krakowa - informował pod koniec marca 2024 roku ówczesny wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.
Miasto wyjaśnia: zgody na klub nocny nie ma
Również prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, podczas swej kampanii wyborczej mocno wspierał mieszkańców protestujących przeciwko lokowaniu nocnego klubu w budynku przy ul. Daszyńskiego. Natomiast w czerwcu ubiegłego roku krakowscy urzędnicy zapewniali, że „tak jak zapowiedział prezydent w czasie kampanii wyborczej – przeprowadzone zostaną szerokie konsultacje społeczne dotyczące przeznaczenia budynku Hali Targowej. Tak, by jego charakter wpisywał się w założenia zagospodarowania terenów Wesołej, ale i bezpośredniego otoczenia – punktu przesiadkowego przy stacji PKP Kraków Grzegórzki i przystanków komunikacji miejskiej”.
- Obecne prace w budynku Hali Targowej są prowadzone zgodnie z projektem i pozwoleniem wydanym w listopadzie ubiegłego roku. Jest zgoda na wykonanie tych prac i opcja przeprowadzenia szerokich konsultacji społecznych dotyczących przeznaczenia Hali Targowej, nie ma natomiast zgody by w części tego kompleksu funkcjonował nocny klub – powiedział nam 14 stycznia Dariusz Nowak, rzecznik Urzędu Miasta Krakowa
Potwierdził jednak też informację przekazaną nam przez mieszkańców: remont w 2025 roku prowadzi ta sama firma, która w 2023 rozpoczęła adaptację dawnej chłodni na nocny lokal rozrywkowy.
W 2024 roku mieszkańcy i samorządowcy połączyli siły
Zespół zabudowań Hali Targowej przy ul. Daszyńskiego na Grzegórzkach wzniesiono w latach 1937-1940. Charakterystyczny, powszechnie znany obiekt stanowi własność gminy Kraków i jest w użytkowaniu wieczystym – od 1994 roku - Społem Podwawelskiej Spółdzielni Spożywców, która w części kompleksu prowadzi działalność handlową, natomiast dawną chłodnię - najwyższą część budynku - wynajęła w 2023 roku prywatnej firmie, pod nocny lokal rozrywkowy.
Prace związane z utworzeniem wielkiego – rozlokowanego na trzech kondygnacjach - nocnego klubu w budynku Hali Targowej trwały w okresie listopad 2023 - kwiecień 2024. Inwestycję prowadziła spółka Centrum Rozrywki ART Club, która ma już tego typu lokale w Krakowie, m.in. popularny Shine Club Kraków w kamienicy przy ul. Starowiślnej oraz Klub30 przy ul. Kościuszki. Projekt oburzył i zaniepokoił wielu mieszkańców. Pomysł skrytykowali także m.in. przedstawiciele krakowskiego samorządu oraz parlamentarzyści.
Skończyło się tym, że z końcem lipca 2024 roku całość zabudowań Hali Targowej wpisano do wojewódzkiego rejestru zabytków, a kilka tygodni wcześniej, decyzją Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, budowa w kompleksie nocnego lokalu została wstrzymana.
