Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocny klub na Grzegórzkach zmieni negatywnie historyczne centrum Krakowa. Miasto: przebudowa uzgodniona z konserwatorem zabytków

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W Hali Targowej na Grzegórzkach powstaje wielki nocny klub. Projekt oburza wielu mieszkańców, a także część krakowskich radnych miejskich i parlamentarzystów
W Hali Targowej na Grzegórzkach powstaje wielki nocny klub. Projekt oburza wielu mieszkańców, a także część krakowskich radnych miejskich i parlamentarzystów fot. Jolanta Białek
W centrum Grzegórzek, w budynku Hali Targowej, powstaje wielki nocny klub. Projekt oburzył i zaniepokoił wielu mieszkańców. Pomysł skrytykowali także m.in. przedstawiciele krakowskiego samorządu oraz parlamentarzyści. Z kolei Urząd Miasta Krakowa zapewnia, że kontrowersyjna inwestycja jest prowadzona zgodnie z przepisami.

Dawna chłodnia, będącą częścią zabytkowego budynku Hali Targowej przy ul. Daszyńskiego w Krakowie, staje się nocnym centrum rozrywki. Ogromnym, bo mającym trzy kondygnacje, o łącznej powierzchni ok. 700 mkw. Przeciwko lokowaniu takiego klubu w sercu Grzegórzek protestują ostro mieszkańcy, obawiający się różnorodnych uciążliwości – znanych z pobliskich Kazimierza czy Rynku Głównego - związanych z nocnym lokalem. W sprawie interweniują także krakowscy radni miejscy oraz posłowie.

Nocny klub definitywnie zakończy historię Hali Targowej przy ulicy Daszyńskiego

„Z informacji prasowych wynika, że inwestorem jest spółka, która m.in. zarządza klubem Shine przy ul. Starowiślnej. Wielokrotnie interweniowałem w sprawie zakłóceń ciszy nocnej i uciążliwości, jakie generuje ten lokal. Czy w tej sprawie udało się Panu Prezydentowi i jego służbom pomóc mieszkańcom? Śmiem twierdzić, że nie. Podzielam obawy mieszkańców Grzegórzek, że w przypadku Hali Targowej będzie podobnie. Dlatego proszę o informację, czy funkcja rozrywkowa polegającą na prowadzeniu w budynkach Hali Targowej klubu nocnego jest właściwą dla tego obiektu? Czy w umowie użytkowania wieczystego jest ona wyszczególniona? Właścicielem tych terenów jest bowiem Gmina Miejska Kraków, zatem proszę o szczegółowe informacja w jaki sposób i na jakich warunkach oddano władanie tym terenem? Czy umowy nie zabezpieczały mieszkańców przed powstaniem w tym miejscu działalności zakłócających ciszę nocną? Nie trudno się domyślić, jak zmieni się w sposób negatywny ta okolica, gdy powstanie kolejne miejsce do imprez, czego już doświadczają mieszkańcy historycznego centrum miasta (…)” - pyta radny miejski Łukasz Maślona, w interpelacji skierowanej do prezydenta Krakowa.

W kontrowersyjnej sprawie zabrał głos także poseł Aleksander Miszalski, kandydat PO na prezydenta Krakowa w kwietniowych wyborach samorządowych, który stwierdził, że "klub nocny definitywnie zakończy historię Hali Targowej". Zapowiedział on także, że jeśli będzie rządził miastem to, przy ul. Daszyńskiego „powstanie hala targowa z prawdziwego zdarzenia jak w innych znanych metropoliach europejskich, a nie będzie miejsca dla działalności, która może generować hałas i powodować obawy mieszkańców o zakłócanie spokoju”.

Nocne centrum rozrywki w zabytku na Grzegórzkach - w uzgodnieniu w konserwatorem

Zespół zabudowań Hali Targowej, wzniesiony w latach 1937-1940, jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Obiekt stanowi własność gminy Kraków i jest w użytkowaniu wieczystym – od 1994 roku - Społem Podwawelskiej Spółdzielni Spożywców, która w części obiektu prowadzi działalność handlową.

Z informacji uzyskanych w krakowskim magistracie wynika, że adaptacja części zabytku na centrum rozrywki odbywa się w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Jak przekazała nam Anna Latocha z Biura Prasowego UMK, Miejski Konserwator Zabytków zaopiniował pozytywnie koncepcje przekształcenia części Hali Targowej, a kolejno uzgodnił program prac konserwatorskich (będący elementem projektu budowlanego).

- Inwestycja zakłada przebudowę segmentu wysokiego hal i przyległego do niego od strony pn. fragmentu pasażu zachodniego w celu dostosowania budynków do pełnienia nowej funkcji. Zakres przekształceń obejmuje m.in. przebudowę wewnętrznego podziału pomieszczeń, komunikacji wewnętrznej, przebudowę i rozbudowę pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, przebudowę instalacji i in. W segmencie wysokim ponadto mają zostać wprowadzone okna oraz wymienione drzwi. Z zewnątrz budynki zostaną poddane remontowi budowlano-konserwatorskiemu – informuje urzędniczka.

Przy Hali Targowej przy ul. Daszyńskiego 3 funkcjonuje „od zawsze” targowisko. W ciągu tygodnia można kupić tam warzywa, owoce i artykuły spożywcze. W niedziele odbywa się na placu popularna giełda staroci, sprzedawane są też m.in. książki, w tym podręczniki.

Obok Hali Targowej znajduje się lodowisko Cracovii, a także nowy przystanek kolejowy Kraków Grzegórzki, a w planach jest budowa placu Grzegórzeckiego, m.in. z przestrzenią z małą architekturą i zielenią, ulokowaną między targowiskiem a zabudową po drugiej stronie ul. Grzegórzeckiej.

Adaptacja dawnej chłodni Hali Targowej na nocny klub rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku. Pomieszczenia na taki cel wynajęła od „Społem” - spółka Centrum Rozrywki ART Club, prowadząca w Krakowie m.in. dwa nocne lokalne: popularny Shine Club w kamienicy przy ul. Starowiślnej oraz Klub30 przy ul. Kościuszki. Planowany finał remontu pomieszczeń "pod klub" na Grzegórzkach to kwiecień 2024.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska