https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Alarmy smogowe z petycją w Urzędzie Marszałkowskim. Ekolodzy chcą przyspieszania działań antysmogowych w podkrakowskich gminach

Grzegorz Skowron
Urząd Marszałkowski
Ponad 10 tysięcy osób podpisało się pod petycją w sprawie przyspieszenia działań na rzecz poprawy powietrza w podkrakowskich gminach. Przedstawiciele Czernichowskiego Alarmu Smogowego, Krakowskiego Alarmu Smogowego, Niepołomickiego Alarmu Smogowego, Skawińskiego Alarmu Smogowego, Wielickiego Alarmu Smogowego i Zabierzowskiego Alarmu Smogowego wręczyli petycję wicemarszałkowi województwa małopolskiego Tomaszowi Urynowiczowi.

W latach 2015-2017 w 14 gminach otaczających Kraków zostało wymienionych jedynie 1215 z około 48 tys. kotłów i pieców na węgiel i drewno, a więc zaledwie 2,5 proc.! To dlatego działacze antysmogowi domagają się „nadania bezwzględnego priorytetu dla działań na rzecz poprawy jakości powietrza w gminach, w tym szczególnie:
- przyspieszenia wymiany kotłów oraz pomoc mieszkańcom w pozyskiwaniu dotacji na ten cel,
- utworzenia programów osłonowych, które zapewnią wsparcie osobom uboższym w pokryciu kosztów ogrzewania, 
- budowy świadomości społecznej w zakresie zanieczyszczenia powietrza i informowania o obowiązku wymiany kotłów, a także karach jakie będą nakładane za użytkowanie niedozwolonych urządzeń,
- stworzenia efektywnego systemu kontroli palenisk,
- stworzenia skutecznego systemu informowania o bieżącej jakości powietrza oraz wdrożenie działań doraźnych chroniących zdrowie najmłodszych i najstarszych mieszkańców - podejmowanych do czasu, aż powietrze będzie czyste.

Wicemarszałek Tomasz Urynowicz zadeklarował, że w przygotowywanym, nowym programie ochrony powietrza znajdą się rozwiązania jeszcze bardziej radykalne niż obecnie. Chodzi m.in. o informowanie i alarmowanie o zagrożeniu smogiem przy trzykrotnie niższych poziomach zanieczyszczeń niż teraz. Ekolodzy domagają się m.in. by wprowadzony został zakaz instalowania kotłów grzewczych na paliwa stałe w nowo powstających budynkach.

Petycja skierowana jest do władz gmin Metropolii Krakowskiej, w tym do władz gmin: Biskupice, Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Prawo autorskie - Parlament Europejski przegłosował dyrektywę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Zamiast coś robić, lepiej uczyć naród podp...dalać
G
Gość
Wina smogu lezy w ubóstwie energetycznym panstwa
G
Gość
Od stycznia 2017 ubiegam się o założenie przyłącza z gazem aby przejść na ogrzewanie gazowe i co ... i nic , tylko obietnice że już , już a potem odłożenie w czasie ........... i tak w kółko , ja nie chcę dotacji tylko przyłącz który jest ..uwaga ! około 10m od mojej posesji . Koszty chcę pokryć z własnej kieszeni, jeśli do września dalej będę zbywany to będę zmuszony dalej palić węglem i truć innych --- nie chcę ale muszę. W naszym Miechowie dalej nic się nie da.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska