"Albertiana 2024"
- Zawsze podkreślam moim studentom ze szkoły teatralnej, że największą siłą na scenie jest radość z tego, że się gra. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają w sobie tę radość, bez względu na to, co grają. Na scenie czują się szczęśliwi, potrzebni, ważni. Są na niej czegoś pewni. A kiedy grają, to grają całymi sobą. Ludzie, którzy przychodzą na "Albertianę" to widzą. Dlatego jak już raz przyjdą na nasz festiwal, to potem na niego wracają - podkreślała na kilka tygodni przed rozpoczęciem Albertiany 2024 - jej pomysłodawczyni Anna Dymna.
W poniedziałek, 8 kwietnia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbyła się gala 24. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”. Poprowadziły ją: Anna Dymna i Lidia Jazgar.
Gdy uniosła się kurtyna Siemiradzkiego i wybrzmiała „Miłość” Czesława Miłosza z muzyką Abla Korzeniowskiego, w wykonaniu chóru Vox Populi, na Dużej Scenie zaprezentowało się pięć zespołów teatralnych oraz pięcioro solistów.
Podczas gali wystąpili:
- „Bratanki” z Warsztatu Terapii Zajęciowej „Bratanki” Fundacji im. Brata Alberta w Toruniu i Jakub Dering z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Skarszewach (woj.: kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie, zachodniopomorskie),
- „Masakra” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sieradzu i Sylwia Kałuża z Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu (woj.: mazowieckie, podlaskie, łódzkie)
- „Świetliki” z Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej „Gaudium et spes” w Krakowie i Tomasz Winkler z Warsztatu Terapii Zajęciowej Bonifratrów w Prudniku (woj.: małopolskie, śląskie, opolskie)
- „Cienie” z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego im. Krystyny Rajtar przy PSONI koło w Jarosławiu (woj.: podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie) i Daniel Doliński z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Świdniku
- „WTZ, czyli W Teatrze Zakochani” z Warsztatu Terapii Zajęciowej „Muminki” Fundacji im. Brata Alberta we Wrocławiu i Piotr Grobys z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Świebodzinie (woj.: dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie)
W przedstawieniu pozakonkursowym wystąpił teatr „Radwanek”. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli: Albert Band oraz Sargis Davtyan.
Medale Świętego Brata Alberta
Tradycyjnie gala „Albertiany” była okazją do uhonorowania Medalami Świętego Brata Alberta postaci szczególnie zasłużonych w niesieniu pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Tegorocznymi laureatami wyróżnienia są: Agnieszka i Krzysztof Globiszowie – za zaangażowanie i wsparcie projektów kierowanych do osób chorych, z niepełnosprawnościami oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym, bp Damian Muskus OFM – za działalność charytatywną na rzecz dzieci chorujących na SMA oraz wsparcie okazywane Fundacji im. Brata Alberta, Adam Małysz – za działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami, Anna Chojczak – za aktywne uczestnictwo w rozwoju i kształtowaniu pozytywnej opinii o osobach z niepełnosprawnościami i ich możliwościach.
Medal Św. Brata Alberta to wyróżnienie ustanowione w 1997 r., któremu patronuje Św. Brat Albert. Corocznie ogólnopolska kapituła, powołana przez Fundację im. Brata Alberta, przyznaje go ludziom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy osobom z niepełnosprawnościami i potrzebującym pomocy.
Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?
