Kalendarz pylenia roślin 13-16 KWIECIEŃ 2021
Pyli brzoza, jesion, wierzba, topola i cis. Ochłodzenie spowolni, ale nie zatrzyma pylenia roślin.
KOMUNIKAT PYŁKOWY DLA ALERGIKÓW - MAŁOPOLSKA
Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne stężenie pyłku w powietrzu waha się między niskim, a średnim. Stężenie pyłku topoli, wierzby, jesionu, cisu i wiązu w pochmurne dni z opadami atmosferycznymi jest niskie, jednak w ciepłe i słoneczne dni osiąga wartości średnie. Stężenie pyłku olszy utrzymuje się na niskim poziomie. Prognozuje się wzrost stężenia pyłku topoli, wierzby, jesionu, cisu i wiązu oraz pojawienie się pojedynczych ziaren silnie alergennego pyłku brzozy w najbliższym tygodniu. Stężenie zarodników grzybów Cladosporium i Alternaria jest niskie
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska:
Komunikaty pyłkowe zawierają informacje o stężeniach ziarn pyłku roślin w powietrzu dla Krakowa i okolic (do 150 km). Opracowywane są w oparciu o wyniki pomiarów prowadzonych na Krakowskiej Stacji Monitoringu Aerobiologicznego przy Zakładzie Alergologii Klinicznej i Środowiskowej UJCM.
Co pyli w kwietniu - LISTA ROŚLIN
- Brzoza
- Jesion
- Topola
- Wierzba
- Zarodniki grzybów Cladosporium
- W kwietniu pylenie rozpoczyna także grab, cis, dąb oraz zarodniki grzybów Alternaria. Pod koniec miesiąca pylić zaczynają niektóre chwasty i trawy.
Najczęstsze objawy na tle alergicznym:
- alergiczny nieżyt nosa (katar, zatkany nos/świąd nosa, kichanie, wydzielina w gardle).
- alergia pokarmowa (ból brzucha, biegunka, wymioty, nudności).
- atopowe zapalenie skóry (sucha, swędząca skóra, wypryski na skórze).
- atopowe zapalenie spojówek (zaczerwienienie, świąd, obrzęk powiek, łzawienie oczu, zasinienie dolnych powiek/podkrążone oczy).
- astma oskrzelowa atopowa (napady duszności, kaszel, świszczący oddech).
- pokrzywka atopowa (zaczerwienienie skóry, silnie swędzące, charakterystyczne bąble).
- wstrząs anafilaktyczny (spadek ciśnienia, utrata przytomności, swędzące bąble na skórze, kaszel, świszczący oddech, chrypka napady duszności, obrzęk krtani, nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, zima, spocona skóra).
Wiosna to ciężki czas dla alergików. Co warto wiedzieć na temat alergii?
Jako pierwsze pod koniec lutego zaczęły pylić leszczyny i olchy, w marcu dołączyły topole i wierzby. Pylenie różnych roślin potrwa do późnej jesieni. Czy jest jakiś sposób na wiosenną alergię?
