Co pyli w lipcu 2024? Lista
W lipcu pylą przede wszystkim trawy. Niestety to nie koniec. Lipcowa lista alergenów jest spora, przejdź do galerii i sprawdź jakich roślin w tym czasie w szczególności unikać:
Na co teraz powinni uważać alergicy?
Lipiec jest jednym z tych miesięcy kiedy pylenie roślin jest bardzo intensywne. Dlatego nasilenie objawów takich jak katar sienny, łzawienie i pieczenie oczu, swędzenie gardła i uszu to dla większości codzienność.
Jakie są objawy alergii wziewnej?
Najczęstszym objawem jest katar sienny, na który uskarża się znaczna część populacji. Występowanie konkretnych symptomów tej alergii jest ściśle związane z kalendarzem pylenia uczulających roślin. Oto jedne z najczęstszych objawów jakie powodują alergie na pyłki:
- Wodnisty katar
- Nieustające kichanie
- Zatkany nos
- Swędzenie gardła
- Zaczerwienienie, swędzenie, łzawienie oczu
- Kaszel
- Świszczący oddech.
Skąd się bierze alergia na pyłki?
Alergię na pyłki często określa się jako jedną z najpowszechniejszych chorób układu oddechowego. Konkretny pyłek powoduje nadmierną reakcję organizmu, który jest na niego uczulony i tym samym wpływa na reakcje alergiczne organizmu. Wyróżnia się dwa typy alergii, tę wrodzoną, ale też nabytą która pojawia się z czasem i często z upływem czasu nieleczona może się umacniać.
Jak radzić sobie z alergią na pyłki?
Pierwszym krokiem, który należy podjąć po zauważeniu wystąpienia alergii jest udanie się do lekarza specjalisty, który przeprowadzi badania i przepisze pacjentowi odpowiednie leki. W aptekach dostępny jest również szereg leków bez recepty, które łagodzą objawy alergii.
Istotne jest także unikanie kontaktu z uczulającymi pyłkami. Jak to zrobić? Warto wdrożyć poniższe punkty:
- wietrz sypialnię w nocy lub wcześnie rano, gdy poziom pyłków jest niski,
- unikaj kontaktu z pylącymi roślinami,
- nie susz ubrań na zewnątrz,
- zamykaj okna w ciągu dnia,
- unikaj jazdy samochodem przy otwartych oknach,
- unikaj kontaktu ze zwierzętami, które były na zewnątrz i mają pyłek w futrze,
Dokładny kalendarz pyleń z podziałem na rodzaje pyłków oraz miejsce ich występowania możesz znaleźć tutaj: Kalendarz pyleń
Pierwsza śmiertelna ofiara ptasiej grypy H5N2
