
U – Ustawka – zorganizowana bójka pomiędzy dwiema zwaśnionymi grupami pseudokibiców. Najczęściej odbywa się ona na gołe pięści, a chuligani wcześniej określają liczbę osób, która weźmie udział w bijatyce. Ustawki organizowane są w miejscach ustronnych, oddalonych od miast i przypadkowych gapiów – w lasach lub na polach.
Nie zawsze ustawki odbywają się jednak w sposób honorowy. Tak było np. w 2017 roku, kiedy grupa kiboli Ruchu Chorzów i Wisły Kraków ustawiła się z grupą kiboli Zagłębia Sosnowiec i Legii Warszawa. Tych pierwszych było około 70. Zdaniem Łukasza B. ps. „Baluś”, drugich było dwa razy więcej.
– Pamiętam takie urywki, kiedy leżałem na ziemi. Zacząłem się czołgać do jakiegoś rowu. Dostałem w nos. Zemdlałem. Drugi raz. Znów zemdlałem. Podeszli do mnie ludzie w koszulkach Radomiaka. Pluli na mnie, po czym znów zostałem znokautowany. Jak się ocknąłem, zacząłem się wycofywać na czworakach. Widziałem, jak na polu bitwy leżą ludzie od nas. Reszta naszej ekipy rozbiegła się do lasu – opowiadał „Baluś”.
Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk "NASTĘPNE"

W – Wojownicy – nazywani najczęściej „żołnierzami”, to szeregowi członkowie Psycho Fans. Stanowili zdecydowaną większość grupy. Ich głos nie liczył się podczas podejmowania decyzji o planowanych akcjach. Nie mieli też wpływu na funkcjonowanie gangu. Żołnierze po prostu wypełniali rozkazy.
– Byłem żołnierzem Psycho Fans – powiedział Łukasz B. (Inny członek PF niż Łukasz B. ps. „Baluś”), składając zeznania przed sądem. Mężczyzna przyznał się do postawionych mu zarzutów. Są to: dotkliwe pobicie jednego z pseudokibiców Górnika Zabrze, atak na kibiców Banika Ostrawa na autostradzie A1, bójka z pseudokibicami Zagłębia Sosnowiec i Legii Warszawa, handel narkotykami oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Inni żołnierze PF idą w zaparte. Odmawiają składania zeznań i nie przyznają się do winy. To zachowanie - w ich mniemaniu - honorowe, które nie pozwala pseudokibicom na współpracę z policją w myśl zasady: „Nic nie widziałem, nic nie słyszałem, nic nie powiem”.
W przypadku PF, jak i innych podobnych gangów, część przywódców poszła na współpracę z organami ścigania, aby ratować własną skórę. W aresztach śledczych przebywają głównie pospolici żołnierze, którzy nie zamierzają puścić pary z ust.
Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk "NASTĘPNE"

Z – Zorganizowana grupa przestępcza – gang, ekipa, czyli po prostu Psycho Fans. W ten sposób prokurator zakwalifikował działalność chuliganów Ruchu Chorzów. Jedni podczas procesu przyznają, że PF było zorganizowaną grupą przestępczą. Inni idą w zaparte, twierdząc, że żadnej grupy nie było lub po prostu odmawiają składania wyjaśnień.
– Była to grupa kibicowska, która zajmuje się takimi rzeczami jak kibicowanie, ale patrząc na zarzuty, jakie zostały mi postawione, były to również inne działania – tłumaczył Michał P.
– Była to grupa chuligańska. Jeździliśmy na mecz domowe i wyjazdowe. Jeżeli była po drodze jakaś awantura z kibicami drużyn przeciwnych, to oczywiście się na nią zgadzaliśmy – mówił Łukasz B.
- Do grupy nie mógł przynależeć każdy. Ktoś taki musiał wykazać się charakterem, bezwzględnością - zeznawał Łukasz B. ps. „Baluś”.
Art. 258 Kodeksu Karnego mówi:
§ 1. Kto bierze udział w zorganizowanej grupie albo związku mającym na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli grupa albo związek określony w § 1 mają charakter zbrojny albo mają na celu popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Kto grupę albo związek określone w § 1 w tym mające charakter zbrojny zakłada lub taką grupą albo związkiem kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Kto grupę albo związek mające na celu popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym zakłada lub taką grupą lub związkiem kieruje, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
Zobacz kolejne plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk "NASTĘPNE"