Od nowego sezonu, począwszy od piątej rundy Pucharu Anglii, powtórki zostały odwołane. W przypadku remisu dojdzie do dogrywki, a jeśli ona nie przyniesie rozstrzygnięcia o awansie zadecydują rzuty karne.
Powtóki pierwszych meczów zakończonych remisem pozostaną w kwalifikacjach, o czym poinformowano na oficjalnej stronie Angielskiego Związku Piłki Nożnej FA (Football Association).
Żelazna zasada w FA Cup zniesiona po ponad 150 latach
Puchar Anglii zainicjowano w 1871 roku. Pierwszy finał odbył się 16 marca 1872 roku, kiedy to Wanderers FC pokonali Royal Engineers AFC 1:0. Tradycja turnieju sięga więc ponad 150 lat. Jednym ze stałych elementów rozgrywek była konieczność rozgrywania spotkań rewanżowych w przypadku remisu. Zasadę tę właśnie zniesiono w głównej fazie FA Cup.
W pierwszej rundzie o trofeum FA Cup rywalizują kluby z lig zawodowych. Zespoły z Premier League rozpoczynają grę w rozgrywkach od trzeciej rundy. Decyzja ta została podjęta na podstawie porozumienia pomiędzy FA a Premier League, w związku ze zwiększeniem liczby meczów w europejskich rozgrywkach przeprowadzanych pod egidą UEFA.
Mecze Pucharu Anglii rozgrywane wyłącznie w weekendy
Ponadto dd nowej kampanii wszystkie mecze Pucharu Anglii rozgrywane będą wyłącznie w weekendy, a nie w środku tygodnia, jak bywało wcześniej. Mecze Premier League nie będą już kolidowały z rozgrywkami FA Cup.
Zaplanowano też sztywny termin finału Pucharu Anglii. Od teraz decydujący o trofeum mecz ma odbywać się w przedostatnią sobotę sezonu Premier League. Zakazane będzie rozgrywanie meczów najwyższej ligi angielskiej w dniu finału FA Cup. Umowę reformującą Puchar Anglii podpisano na sześć lat.
Premier League przeznaczy na futbol amatorski 33 miliony funtów
Gospodarzami meczów w FA Cup są drużyny występujące w niższej klasie rozgrywkowej. W przypadku zespołów z tej samej ligi o wyborze gospodarza decyduje losowanie. Półfinały i finał odbywają się na londyńskim Wembley.
Premier League w rozmowach z Football Association zobowiązała się przeznaczać dodatkowe 33 miliony funtów rocznie na rozwój futbolu amatorskiego – oprócz 100 milionów, które wcześniej wpłacała na cele dobroczynne.
