Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apel uczelni do rządu: prace badawcze nad magazynowaniem energii elektrycznej muszą być kontynuowane

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Andrzej Banaś
Władze czterech polskich uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego - zaapelowały do polskiego rządu o kontynuację działań, których efektem będzie stworzenie programu finansującego budowę przemysłu magazynowania energii opartej na technologii ogniw jonowych.

"Zbudowanie w Polsce fabryki akumulatorów, która funkcjonowałaby w oparciu o zabezpieczone surowcowo technologie i procesy opracowane na polskich uczelniach, jest szczególnie istotne ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju i zachowania konkurencyjności gospodarki" - czytamy w komunikacie Uniwersytetu Jagiellońskiego w tej sprawie.

Zarówno Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ), jak i polskie środowisko naukowe są zgodne co do tego, że efektywne korzystanie z energii odnawialnej (OZE) wymaga jej magazynowania w ogniwach litowo-jonowych lub sodowo-jonowych. Jak wskazują naukowcy, magazynowanie energii ze źródeł odnawialnych staje się więc kluczowym elementem zachodzącej transformacji energetycznej i należy oprzeć je na własnych zasobach surowcowych i własnych technologiach.

"Sytuacja geopolityczna na rynku surowców energetycznych i krytycznych komponentów wymaga zbudowania polskiego przemysłu magazynowania energii w systemach jonowych, opartych na zabezpieczonym łańcuchu dostaw od krajowych dostawców, przy udziale polskiej nauki. Polskie uczelnie dysponują zabezpieczonymi patentowo technologiami dla wszystkich komponentów ogniwa" - podkreślają przedstawiciele uczelni.

Dlatego w maju 2023 roku podpisany został list intencyjny "O współpracy na rzecz rozwoju polskiej technologii ogniw sodowo-jonowych przeznaczonych do elektrochemicznego magazynowania energii", którego sygnatariuszami są wymienione już cztery uczelnie, MKiŚ oraz ORLEN SA, Grupa Azoty SA, KGHM Polska Miedź SA oraz Polska Grupa Energetyczna SA.

W ramach podjętych dotychczas działań opracowano założenia projektu, harmonogram oraz budżet rzeczowo-finansowy. Jednak podczas prób zdobycia środków na realizację przedsięwzięcia, okazało się, że projekt wykracza poza możliwości finansowe podpisanych pod listem instytucji, nie wpisuje się w obecne programy finansowania i tym samym wymaga wsparcia systemowego polskiego rządu.

Stąd - jak tłumaczy UJ - wynika obecny apel, w którym podkreślone zostało, że polską racją stanu jest stworzenie programu finansującego budowę przemysłu magazynowania energii opartej na technologii ogniw jonowych. Przedstawiciele uczelni deklarują jednocześnie gotowość do przedstawienia aktualnego stanu przedsięwzięcia i jego dalszych perspektyw.

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Apel uczelni do rządu: prace badawcze nad magazynowaniem energii elektrycznej muszą być kontynuowane - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska