Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archiwum X wskazało podejrzanych o zbrodnię na Grzegórzkach, ale na razie pozostaną na wolności

Artur Drożdżak
Artur Drożdżak
Krakowski sąd nie uwzględnił argumentów prokuratury i nie zastosował aresztu wobec Michała H. i Katarzyny Ż. podejrzanych o dokonanie zabójstwa 14 lat temu w Krakowie. Sprawę wyjaśniali policjanci z Archiwum X. Według wstępnych ustaleń do zabójstwa doszło w 2004 r. Prokuratura Rejonowa dla Krakowa Śródmieścia Wschód postawiła w tej sprawie zarzuty synowi ofiary 35-letniemu Michałowi H. i jego konkubinie 31-letniej Katarzynie Ż. Sąd rejonowy nie uwzględnił wniosków prokuratury. Oboje złożyli obszerne wyjaśnienia, w których nie przyznali się do winy.

Na tę decyzję śledczy złożyli zażalenie, ale Sąd Okręgowy w Krakowie w piątek nie zmienił decyzji sądu rejonowego i podejrzani pozostaną na wolności.

Czterdziestokilkuletnia majętna mieszkanka krakowskich Grzegórzek Grażyna H. zaginęła w połowie lipca 2004 r. Według relacji syna, który zawiadomił policję dzień wcześniej wyszła rano na zakupy na pobliski plac targowy i ślad po niej zaginął. Prowadzone na szeroką skalę poszukiwania policji nic nie dały. W 2005 r. sprawa zaginięcia kobiety trafiła do krakowskiego Archiwum X. Przeprowadzona analiza kryminalna wykazała ponad wszelką wątpliwość, że kobieta została zamordowana, a zebrany materiał dowodowy pozwolił na wszczęcie przez prokuraturę śledztwa w tej sprawie.

Prowadzone w latach 2006-2007 poszukiwania zwłok nie przyniosły rezultatu. Nie było także podstaw do postawienia komukolwiek zarzutów, dlatego śledztwo zostało umorzone. Nadal pozostawało jednak w zainteresowaniu policjantów z Archiwum X.

Przełom nastąpił pod koniec 2014 r. dzięki wykorzystaniu nowoczesnego systemu GENOM (system identyfikacji osób i zwłok na podstawie kodu DNA), do którego włączono dane genetyczne krewnych osób zaginionych. Porównanie kodu osób zaginionych z danymi niezidentyfikowanych zwłok wykazało, że ciało znalezione na początku sierpnia 2004 r. u podnóża Góry św. Benedykta na krakowskim Podgórzu może należeć do Grażyny H.

Zwłoki znalazł przechodzień. Były w stanie rozkładu i zostały pochowane w bezimiennym grobie. Śledztwo zostało umorzone, gdyż uznano, że był to nieszczęśliwy wypadek - upadek z kilkudziesięciu metrów.

Po dodatkowych badaniach porównawczych w 2015 r. potwierdzono, że ciało znalezione w kamieniołomie to zwłoki zaginionej Grażyny H. Po analizie dokumentacji obrażeń ciała i kości denatki biegły ustalił, że zwłoki po upadku były przemieszczane. Na tej podstawie prokuratura podjęła na nowo śledztwo w sprawie zabójstwa.

Przeprowadzony u podnóża Góry św. Benedykta eksperyment procesowy, m.in. z udziałem goprowców, wykazał, że obrażenia ciała nie powstały w wyniku upadku z wysokości, ale zostały zadane narzędziem tępokrawędzistym, a zwłoki zostały zrzucone z urwiska w celu upozorowania wypadku. Opinię tę potwierdziła przeprowadzona po ekshumacji sekcja szczątków ofiary.

Jak wskazuje policja, "tropy w tej sprawie prowadziły do starszego syna kobiety, któremu od momentu zaginięcia matki bardzo zależało na odnalezieniu ciała i odziedziczeniu spadku".

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co powinno się zrobić w przypadku zaginięcia osoby. Rzecznik policji odpowiada

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska