Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Armatka pojawi się w Tatrach?

Halina Kraczyńska
Suchy Żleb na Kalatówkach szczególnie popularny jest w Wielkanoc. Odbywają się tu wyścigi o Wielkanocne Jajo
Suchy Żleb na Kalatówkach szczególnie popularny jest w Wielkanoc. Odbywają się tu wyścigi o Wielkanocne Jajo Łukasz Bobek
Polska Spółka "Karpaty" Schroniska i Hotele PTTK w Nowym Sączu stara się o zgodę Tatrzańskiego Parku Narodowego na sztuczne śnieżenie wyciągu narciarskiego na Polanie Kalatówki w Tatrach. Spółka jako pierwsza w historii Parku złożyła formalny wniosek w tej sprawie. W grudniu Rada Naukowa TPN ma podjąć decyzję.

Czytaj także: Tatry: Uwaga! Wścieklizna atakuje lisy

Jeżeli się zgodzi, byłaby to pierwsza armatka w Tatrach. Stanowiłoby to precedens. Wyciąg w Suchym Żlebie, choć nie jest długi, bo ma zaledwie 400 metrów, jest wyjątkowo atrakcyjny, gdyż znajduje się niedaleko Kuźnic. Można tam dojść z nartami pieszo i po dwudziestu minutach - spacerkiem - znaleźć się w samym sercu gór. Niedaleko są schronisko, wypożyczalnia nart, szkółka.

Dla tych, którzy nie marzą o zjeździe z Kasprowego Wierchu, miejsce to jest idealne. Ma jeszcze jedną zaletę - w Suchym Żlebie długo utrzymuje się naturalna pokrywa śniegu. Ale ostatnie niemal bezśnieżne zimy skłoniły spółkę "Karpaty" do starania się - tak jak Polskie Koleje Linowe - o możliwość sztucznego śnieżenia trasy. - Chcemy dośnieżać stok tylko wtedy, gdy pokrywa będzie niedostateczna do bezpiecznego szusowania - tłumaczy Jerzy Kalarus, prezes spółki.

Firma jednak nie zamierza przeprowadzać wielkiej inwestycji, by doprowadzać wodę potrzebną do śnieżenia do stoku. - Zamierzamy wykorzystać do tego urządzenie mobilne, które będzie instalowane na sezon zimowy i rozbierane, gdy ten się skończy - tłumaczy prezes Kalarus. - Mamy przecież własne ujęcie na potoku Bystra, skąd woda idzie do schroniska, a stamtąd będzie pobierana do śnieżenia. Wykonany operat wodno-prawny wskazuje, że na ujęciu jest niezbędna ilość wody do śnieżenia. Trasę dośnieżałaby tylko jedna armatka umieszczona na ratraku. Też mobilna, bo montowana jedynie na czas śnieżenia. Teraz czekamy na opinię Rady Naukowej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ta ma ostateczną decyzję podjąć 9 grudnia.

- Co prawda, decyzja Rady nie jest dla mnie wiążąca, ale zawsze przyjmuję ją z szacunkiem i tak będzie też w tym przypadku - zaznaczył Paweł Ska-wiński, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Dlatego nie chciałbym zajmować stanowiska w tej sprawie, zanim nie wypowie się Rada Naukowa. Dopiero po tym udzielę odpowiedzi spółce "Karpaty".

Jak dodaje Skawiński, są jednak ogólne zasady mówiące, że dośnieżanie w Tatrach nie powinno mieć miejsca. - Ustawa o ochronie przyrody zabrania na terenie TPN wszelkich inwestycji - wyjaśnia Skawiński. Przyznaje jednak, że to, co planuje spółka "Karpaty", trudno nazwać inwestycją. Mobilne, tymczasowe urządzenie do dośnieżania, demontowane po sezonie, ani nie zaburza - jak podkreśla prezes Kalarus - krajobrazu Polany, ani w niczym nie szkodzi przyrodzie Tatr.

Mimo że to tylko jedna armatka w Tatrach, byłaby wyłomem i precedensem, np. dla przyszłego właściciela PKL, które - choć wniosku do TPN o śnieżenie tras w Kotle Gąsienicowym i Goryczkowym nie złożyły - nie ukrywają, iż bardzo im na tym zależy. PKL obecnie opracowują dokumentację dla tej inwestycji.

Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!

"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska