https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ataki hakerskie w Krakowie. Ucierpiały MPK i Muzeum AK. Śledztwo w toku. Co dziś wiemy?

Ewa Wacławowicz
MAREK ZAKRZEWSKI/POLSKAPRESSE
Na początku grudnia ubr. doszło do hakerskiego ataku na systemy MPK S.A. w Krakowie, co spowodowało m.in. brak działania aplikacji mobilnych do kupna biletów. W kolejnych dniach padła również strona Muzeum Armii Krajowej. Czy instytucje w Krakowie są odpowiednio zabezpieczone?

Ataki hakerskie w Krakowie

Do ataku na MPK SA doszło rano 3 grudnia. W efekcie przestały działać systemy informatyczne MPK, w tym te związane z funkcjonowaniem m.in. systemów sprzedaży biletów oraz strony internetowej MPK.

Co z danymi pasażerów? - Narażone na ryzyko zostały dane składowane na serwerach Spółki, w tym dane pasażerów, pracowników, kontrahentów. Aktualnie Spółka nie posiada żadnego potwierdzenia, aby jakiekolwiek dane zostały wykradzione - wyjaśniał Antoni Fryczek Sekretarz Miasta Krakowa.

W kolejnych dniach przeprowadzono atak hakerski na stronę internetową Muzeum Armii Krajowej. Działania hakerów opierały się na generowaniu szeregu wejść na internetową stronę muzeum, żeby całkowicie ją zablokować.

Co wiemy dziś?

W tym momencie Urząd Miasta Krakowa nie posiada informacji, by organy ścigania jednoznacznie zidentyfikowały sprawców ataków na MPK i Muzeum Armii Krajowej. Trwają śledztwa, które mają to wyjaśnić.

- Nie wiemy również, czy za tymi atakami stoi ta sama grupa, jednak sposób działania raczej to wyklucza - mówi Patrycja Piekoszewska z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa

Ataki na systemy MPK i Muzeum AK

Urzędniczka dodaje, że w przypadku Muzeum Armii Krajowej atak miał charakter DDoS, czyli polegał na przeciążeniu serwera i uniemożliwieniu dostępu do strony internetowej. Muzeum zapewnia, że w wyniku ataku nie doszło do utraty danych. Jeśli chodzi o MPK, to atak zakłócił funkcjonowanie systemów informatycznych, co wpłynęło na komunikację miejską.

Zarówno w MPK, jak i w Muzeum AK, zostały podjęte działania celem wzmocnienia systemów bezpieczeństwa. Nie odnotowano zgłoszeń od innych instytucji, które ucierpiałyby w tym samym czasie w wyniku ataków hackerskich - mówi urzędniczka

Zaawansowane zabezpieczenia

Cyberbezpieczeństwo to bardzo ważny obszar działań Centrum Obsługi Informatycznej Urzędu Miasta Krakowa.

Stosujemy zaawansowane systemy zabezpieczeń, aby chronić dane mieszkańców, w tym firewall'e, systemy antywirusowe, szyfrowanie danych i regularne audyty bezpieczeństwa. Nieustannie monitorujemy nasze systemy i reagujemy na  potencjalne zagrożenia. W ostatnich latach nie odnotowaliśmy żadnych poważnych incydentów  związanych z cyberatakami, które wpłynęłyby na bezpieczeństwo danych mieszkańców - zapewnia nas Piekoszewska

Zapytaliśmy miasto o koszty zabezpieczeń informatycznych w UMK, ale jak informuje nas urzędniczka, ze względów bezpieczeństwa, stanowią one informację poufną.

Czytaj również

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska