Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autobus zamiast pociągu. Ruszył remont nasypu kolejowego na szlaku Trzebinia - Chrzanów

Sławomir Bromboszcz
Od poniedziałku, 25 maja pasażerów podróżujących koleją czekały spore utrudnienia. W związku z koniecznością naprawy nasypu kolejowego na szlaku Trzebinia - Chrzanów nastąpiła przerwa w ruchu pociągów. Uruchomiona jestkomunikacja zastępcza.

Komunikację podróżnym zapewniają autobusy, które jadą w zamian za pociągi na odcinkach Kraków – Chrzanów, Chrzanów – Krzeszowice lub Chrzanów - Trzebinia oraz Oświęcim – Krzeszowice.

Ponadto, w związku z kontynuacją inwestycji na linii nr 133 Katowice - Kraków oraz nr 93 Trzebinia – Oświęcim - Czechowice-Dziedzice wprowadzona została komunikacja zastępcza za niektóre pociągi na odcinkach: Jaworzno Szczakowa – Kraków Główny, Trzebinia - Kraków Główny oraz Krzeszowice – Oświęcim i Chrzanów – Krzeszowice.

W Chrzanowie autobusy zastępcze zatrzymują się przy przystanku „Chrzanów Kolejowa”, przy drodze głównej.

- Szczegółowe informacje na temat kursowania pociągów oraz zastępczej komunikacji autobusowej, w tym także miejsca zatrzymywania się autobusów zastępczych - dostępne są w rozkładzie jazdy na stronie internetowej portalpasazera.pl, rozkład-pkp.pl oraz na stronach przewoźników - informuje Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Podróżni muszą uzbroić się w cierpliwość. Naprawy nasypu kolejowego na szlaku Trzebinia - Chrzanów ma potrwać do 7 lipca br. To jednak nie oznaczać będzie końca utrudnień. W połowie czerwca mają ruszyć kolejne prace związane z wymianą torów i urządzeń, a wraz z nimi wprowadzone zostanie korekta do rozkładu jazdy.

Inwestycja między Trzebinią a Oświęcimiem i Czechowicami - Dziedzicami ma zapewnić lepszą kolej w regionie, sprawniejsze i bezpieczniejsze przejazdy pociągów pasażerskich z prędkością 120 km/h, a towarowych – 80 km/h. Efektem prac będą także wyższe standardy podróżowania, m.in. dzięki przebudowie 10 stacji i przystanków: Chrzanów, Chrzanów Śródmieście, Chełmek Fabryka, Gorzów Chrzanowski, Oświęcim, Brzeszcze, Brzeszcze Jawiszowice, Jawiszowice Jaźnik, Dankowice, Kaniów.

Pasażerowie powrócą

W ostatnich latach z podróżowania pociągami na linii 93 Trzebinia - Oświęcim - Czechowice-Dziedzice zrezygnowało wielu pasażerów. Chodzi przede wszystkim o czas jazdy. Pasażerowie skarżą się, że pokonanie odcinka 25 km z Oświęcimia przez Chrzanów do Trzebini zajmuje do 45 minut, co w efekcie wydłuża podróż do Krakowa do 2 godzin. Równie wolno jeżdżą pociągi z Oświęcimia przez Brzeszcze do Czechowic.

- Na wysokości Chełmka czy Libiąża pociąg jedzie wręcz ślimaczym tempem

- mówi Adam Wójcik, mieszkaniec Oświęcimia, którego nie dziwi, że wiele osób przestało podróżować koleją i wybierają nawet zapchane busy.

Zdaniem oświęcimianina, jeśli pociągi - jak zapowiada PKP PLK - przyspieszą i skróci się czas podróżowania, to ludzie z pewnością powrócą.

Podobnego zdania jest Dawid Szczepański, radny miejski w Brzeszczach i prezes Stowarzyszenia BRZOST, który zabiegał o przywrócenie połączeń kolejowych na odcinku z Czechowic do Oświęcimia.

Inwestycja za ponad 1 mld zł

Prace na trasie o długości w sumie 48 km rozpoczęły się na przełomie roku od odcinka Brzeszcze Kopalnia - Czechowice-Dziedzice, a w kwietniu między Chełmkiem a Oświęcimiem. Wykonawca kontynuuje obecnie usuwanie starych torów oraz innych elementów trasy kolejowej, by przygotować nowe.

Na realizację tej inwestycji o wartości 1 mld zł PKP Polskie Linie Kolejowe otrzymały unijne dofinansowanie w wysokości 686,52 mln zł. Inwestycja ma być gotowa do listopada 2021 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska