Morsy na Bagrach nie odpuszczają
Na Bagrach amatorzy morsowania pojawiają się przez cały dzień. Wchodzą na kilka minut do wody w różnych częściach zalewu, nie tylko w dobrze wszystkim znanym miejscu przy przystani Horn. Ale wody wolnej od lodu jest coraz mniej.
Zwolennicy morsowania mogą sobie poradzić, wyrąbując przerębel. Im cieńszy lód tym łatwiej wyrąbać przerębel, dlatego najlepiej udać się nad zalew, gdy lód nie jest jeszcze bardzo gruby. Przy kolejnej kąpieli wyrąbanie przerębla w tym samym miejscu będzie o wiele łatwiejsze.
Przed wyrąbaniem właściwego przerębla warto wyrąbać mały otwór, aby sprawdzić grubość lodu i głębokość wody. Zbyt głęboka woda może utrudniać wychodzenie z przerębla, dlatego do kąpieli wystarczy przerębel, w którym woda sięga powyżej pasa. Gdy kucniesz i tak będziesz cały znajdować się w zimnej wodzie.
Bagry skute lodem. Jak poradzą sobie ptaki wodne?
Na alejkach wokół zalewu można spotkać mnóstwo spacerowiczów oraz amatorów jazdy na sankach i lepienia bałwanów. Cieszy ich widok nadzwyczajnej liczby łabędzi i kaczek, które zgromadziły się tuż przy brzegu. Następnym razem warto przyjść nad Bagry, zabierając ze sobą karmę.
Łabędzie coraz częściej zostają w Polsce, gdyż przyzwyczaiły się, że zimy są coraz łagodniejsze i mają łatwy dostęp do pokarmu. Gdy jednak lód skuje taflę wody, zaczyna się problem.
Warto dokarmić ptaki wodne, gdy powierzchnia wody jest skuta lodem przez kilka, kilkanaście dni, gdyż nie mają one wówczas dostępu do naturalnego pokarmu, jakim są wodne rośliny (a także małże, ślimaki i larwy owadów). Możemy im wówczas spróbować pomóc, ale uwaga – nie należy ich karmić chlebem, chipsami czy paluszkami, które wywołują u nich schorzenia układu pokarmowego.
Łabędzie i kaczki można dokarmić płatkami owsianymi, kaszą oraz surowymi bądź gotowanymi (bez dodatku soli), drobno pokrojonymi warzywami. Ponadto ptaki lubią ziarna kukurydzy, płatki zbożowe, otręby, ziarna zbóż – gotowane i osuszone.
Pokarm dla ptaków powinien być rozdrobniony, ponieważ nie są one w stanie dzielić dużych kawałków jedzenia. Najlepiej wykładać go w stosunkowo niewielkiej ilości, by ptaki zdołały go natychmiast zjeść. W przeciwnym wypadku karma może spleśnieć lub zamarznie.
