Przypomnijmy - PZPN i Małopolski ZPN zmieniły zasady rozgrywek. Dzięki temu więcej drużyn będzie miało szansę na awans, także już po zakończeniu sezonu "regularnego". W tym systemie bezpośrednią przepustkę uzyskuje mistrz danej ligi, a 2. w tabeli zespoły staną przed barażową okazją.
W barażu o II ligę można trafić na rezerwy Legii
PZPN dokonał już losowania par barażowych o awans z III ligi, w której w grupie IV są zespoły z Małopolski. Po jesiennej części rozgrywek dwa z nich jak najbardziej powinny liczyć na walkę o promocję do II ligi - liderem jest Sandecja Nowy Sącz (43 pkt w 18 meczach), 2. miejsce zajmuje Podhale Nowy Targ (38). Z tym, że kolejka chętnych jest dłuższa.
Tylko jedna drużyna bezpośrednio awansuje, drugą czekają dwustopniowe baraże. Najpierw starcie - jeden mecz, w roli gospodarza będzie zespół właśnie z grupy IV - z wicemistrzem grupy I, północno-wschodniej.
W niej obecnie liderem jest Unia Skierniewice (39 pkt), 2. miejsce zajmują rezerwy Legii Warszawa (35, o jeden mniej rozegrany mecz). Kolejne lokaty w tabeli: 3. Wigry Suwałki 31, 4. ŁKS Łomża (29, o mecz mniej), 5. Wisła II Płock (27), 6. Broń Radom (27).
Druga para półfinałowa to zespoły z grupy II (gospodarz) i III. Wszystkie te mecze zaplanowano na 11 czerwca.
Zwycięzcy w finale barażów zagrają z zespołami z II ligi. Tu przewidziany jest dwumecz: 14/15 czerwca (na boisku III-ligowca) i rewanż 18 czerwca. Ekipa z grupy IV (z udziałem Małopolan) lub I trafia w losowaniu na 14. drużynę w tabeli II ligi (obecnie to Rekord Bielsko-Biała); zespół z grupy II lub III - na 13. (teraz Olimpia Grudziądz).
Baraże o awans do III ligi. Zespół z Małopolski najpierw zagra z rywalem z Podkarpacia
W niższych ligach w naszym regionie też będą baraże. W myśl regulaminów, do III ligi (grupa IV) dostaną się mistrzowie IV lig z czterech województw południowo-wschodniej Polski i jeden dodatkowy zespół. Wicemistrzów czekają dwustopniowe baraże o ostatnie wolne miejsce, z tym, że tu nie będzie rywalizacji z ekipą z wyższego szczebla. Półfinały zaplanowano na 18 i 19 czerwca, wielki finał - na 22 czerwca.
W drodze losowania ustalono, że ekipa ze Małopolski będzie gospodarzem swojego półfinału (18 lub 19 czerwca), a zmierzy się w nim z reprezentantem Podkarpacia. W finale któryś z tych zespołów będzie gościem lepszego w rywalizacji Świętokrzyski ZPN - Lubelski ZPN.
W Małopolsce liderem IV ligi jest Glinik Gorlice (41 pkt/18 meczów) przed Cracovią II (19/40), Orłem Ryczów (37/18), LKS Jawiszowice (36/19) i Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska (33/18).
Na kogo można trafić w półfinale barażu? Obecnie w podkarpackiej IV lidze dwie najlepsze ekipy po pełnej rundzie jesiennej (17 meczów) - Sokół Kolbuszowa Dolna i JKS Jarosław - mają tylko samo punktów - 40. Za nimi w tabeli są: 3. Cosmos Nowotaniec 35 pkt, 4. Igloopol Dębica 33, 5. Karpraty Krosno 30, 6. Wisłok Wiśniowa 28.
Terminarz i pary barażów o awans do małopolskiej V ligi
W Małopolsce baraże nie dotyczą awansu do IV ligi, bo z obu grup V ligi (wschodnia i zachodnia) na wyższy szczebel dostaną się po dwa najlepsze zespoły. W klasach okręgowych, których w Małopolsce jest 8, promocję uzyskują mistrzostwie, a wicemistrzów czekają dwustopniowe baraże, osobne o przepustki do wschodniej i zachodniej grupy V ligi. Oto plan spotkań:
O awans do V ligi - grupa zachodnia
Półfinały (21 czerwca)
KO Wadowice – KO Kraków I
KO Kraków II – KO Kraków III
Finał (25 czerwca)
Wadowice/Kraków I – Kraków II / Kraków III
O awans do V ligi - grupa wschodnia
Półfinały (21 czerwca)
KO Nowy Sącz – KO Żabno
KO Bochnia – KO Podhale
Finał (25 czerwca)
Nowy Sącz/Żabno – Bochnia/Podhale
