- Kiedy padły kwoty, opłacalność stała się problemem - wskazał w Toruniu Krzysztof Nykiel, prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. - W okresie kwotowania żyło nam się dobrze i bezpiecznie. Po jego zniesieniu osłabiono naszą pozycję w łańcuchu dostaw - prawa uległy olbrzymiemiu okrojeniu. To, czego chcemy, musimy negocjować, a producenci cukru niejednokrotnie zachowują się jak monopoliści. Niestety, z burakami jest tak, że można je sprzedać wyłącznie do cukrowni, która znajduje się w odległości 50 - 70 kilometrów. Buraków nie da się zmagazynować i za jakiś czas sprzedać gdzie indziej.
Przypomnijmy, zapadła decyzja o likwidacji kolejnej cukrowni w kraju. Mowa o zakładzie w lubelskim Strzyżewie, który działał od 118 lat.
W 2001 roku jego właścicielem została niemiecka spółka Südzucker. Jej rzecznik tumaczył, iż drastyczny krok był podyktowany "pogarszającymi się warunkami na rynku cukru, będącymi wynikiem zniesienia limitów produkcyjnych przez Unię Europejską".
Tutaj również: Nie chcemy, by mleczarnia ROTR skończyła jak cukrownia w Ostrowitem, mówią w Rypinie
Pod względem produkcji cukru, jesteśmy trzecim państwem w Europie.
- Gwarantem uprawy jest jest stosowanie płatności powiązanej z produkcją. One muszą funkcjonować po roku 2020 - apelował prezes Nykiel.
- Sam jestem rolnikiem, rynek cukru jest mi bliski, w przyszłym roku chcę uprawiać buraki - odpowiedział mu Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa, który również stawił się w Toruniu. Mówiąc o płatnościach dla producentów buraków cukrowych, podkreślił: - Oczywiście, chcemy, aby funkcjonowały płatności związane z produkcją. One są jednak nie po to, by podnosić produkcję, ale utrzymać stabilizację. Unia Europejska bardzo tego pilnuje, w tym tkwi drobny szkopuł.
Sprawdź też: Słodko nie było, ale rynek cukru łapie lekki oddech
Jak podkreślają plantatorzy, miniona kampania nie była łatwa. Swoje zrobiła susza. Zimą zaś - niektórych rejonach kraju - wystąpiły problemy z odbiorem surowca, część pryzm buraczanych poprzemarzała. Średni plon buraków wyniósł 59,7 t/ha. Był niższy o ponad 12% w porównaniu do wcześniejszego wyniku. Produkcja cukru wyniosła zaś 2,191 mln ton (trzeci wynik w historii).
Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego powstał w 1921 roku. Składa się z 32 związków regionalnych, zrzesza 35 tysięcy polskich plantatorów.
__________________________
Ambasador Kazachstanu w RP o rolnictwie: