Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą wielkie porządki w miejscu obozu Płaszów [ZDJĘCIA]

Arkadiusz Maciejowski
Teren dawnego obozu KL Płaszów jest bardzo zaniedbany
Teren dawnego obozu KL Płaszów jest bardzo zaniedbany Anna Kaczmarz
Nowe ogrodzenie, wykoszenie traw, uporządkowanie ścieżek i nowe tablice informacyjne. Do końca 2012 r. w byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym wykonanych zostanie wiele prac porządkowych. Miasto szuka właśnie wykonawcy robót.

- Założyliśmy, że firma, która wygra przetarg, będzie miała za zadanie wykoszenie traw, wykarczowanie samosiejek, uporządkowanie i zabezpieczenie obszaru byłego obozu ogrodzeniem tymczasowym od strony posesji prywatnych - informuje Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Na tym jednak nie koniec. Na główne trasy komunikacyjne dawnego obozu, którymi chodzą obecnie turyści, ma zostać wysypany kamienny żwirek. Zaplanowano również wykonanie pięciu nowych tablic informacyjnych. Pieniądze na te prace dał Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa - ponad 425 tys. zł. Roboty powinny się zacząć na przełomie sierpnia i września, potrwają do końca listopada.

Wielu krakowian uważa jednak, że są to tylko prowizoryczne działania. Już pięć lat temu Urząd Miasta Krakowa rozstrzygnął konkurs architektoniczny na zagospodarowanie obozu. Wybrany został projekt autorstwa grupy Proxima, w której zasiadał m.in. ceniony architekt Borysław Czarakcziew. Koncepcja przewidywała m.in. budowę podziemnego miejsca pamięci obok pomnika od strony ul. Kamieńskiego. Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków sugerowała natomiast, by włączyć do projektu także Szary Dom, gdzie mieścił się obozowy karcer.

Do dziś jednak żadna z tych rzeczy nie została zrealizowana. - Chcielibyśmy, aby prace były wykonane na szerszą skalę, ale wybranego projektu w pełni nie można teraz zrealizować, gdyż problemem są na przykład kwestie własnościowe. Wiele dokumentów czy decyzji administracyjnych trzeba też aktualizować, bo po prostu utraciły ważność - tłumaczy Pyclik. Oczywiście dochodzą kwestie finansowe - w tym roku budżet Krakowa jest wyjątkowo napięty.

Pracownicy ZIKiT postanowili więc na razie, bazując na zwycięskim projekcie, wykonać jedynie te prace, które nie wymagają pozwoleń i na które pieniądze dał NFRZK. Zapewniają, że zanierzają zrealizować w końcu wybrany projekt.

Paweł Kubisztal z portalu podgorze.pl uważa, że rozpoczęcie jakichkolwiek prac i tak będzie powodem do radości. - Teraz ludzie przechodzą przez teren obozu i najczęściej nawet nie zdają sobie sprawy, co to za miejsce. Ustawienie wyraźnych tablic i posprzątanie okolicy na pewno jest godne pochwały.

Historia obozu w Płaszowie
Obóz pracy w Płaszowie powstał jesienią 1942 r. Różne źródła podają, że przewinęło się przez niego od 50 do 150 tys. ludzi. Dokonywano tu masowych egzekucji na Żydach, na więźniach gestapo i na ludności cywilnej miasta. W masowych grobach pochowano od 8 do 12 tys. ciał.

"Darth Vader" grasował po dachu i przecinał kable. Zobacz wideo i zdjęcia!

Miss Lata Małopolski 2012 Zgłoś swoją kandydaturę!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska