https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie możliwy ubój bydła do 12. miesiąca życia na własny użytek. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Nowelizacja wprowadza m.in. możliwość dokonywania w Polsce uboju w gospodarstwie bydła w wieku do 12. miesiąca życia, w ramach produkcji mięsa na własny użytek, a także elektroniczną książkę zwierząt.
Nowelizacja wprowadza m.in. możliwość dokonywania w Polsce uboju w gospodarstwie bydła w wieku do 12. miesiąca życia, w ramach produkcji mięsa na własny użytek, a także elektroniczną książkę zwierząt. pixabay.com/izja/zdjęcie ilustracyjne
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej. Przepisy dostosowano do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej. Dotyczy to m.in. kontroli urzędowych czynności, które są przeprowadzane w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego. Wśród zmian, jakie wprowadza nowelizacja jest także możliwość dokonywania w polskich gospodarstwach uboju bydła w wieku do 12. miesiąca życia, w ramach produkcji mięsa na użytek własny.

Nowelizacja w oparciu o przepisy Unii Europejskiej

Projekt określa zadania i kompetencje Inspekcji Weterynaryjnej w oparciu o unijne przepisy związane z ochroną zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa towarów pochodzenia zwierzęcego, także tej żywności, którą obejmuje rolniczy handel detaliczny.

Ubój bydła do 12. miesiąca, elektroniczna książka zwierząt. Co się zmieni?

Jedną z najważniejszych zmian jest rozwiązanie postulowane przez polskich rolników. Nowelizacja wprowadza możliwość dokonywania w Polsce uboju w gospodarstwie bydła w wieku do 12. miesiąca życia, w ramach produkcji mięsa na własny użytek.

Pojawi się także długo wyczekiwana elektroniczna książka leczenia zwierząt. Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dzięki niej w trakcie kontroli urzędowej będzie wgląd w pełną informację dotyczącą stosowania produktów leczniczych u zwierząt, z których lub od których pozyskuje się żywność.

Przywóz produktów pochodzenia zwierzęcego do Polski

Nowa ustawa ureguluje dodatkowo kwestię przywozu niezharmonizowanych produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich. Minister rolnictwa będzie mógł określić weterynaryjne wymagania przywozowe dla produktów odzwierzęcych, jeśli nie zostały one ustanowione w unijnych przepisach.

- Produkty pochodzenia zwierzęcego, dla których zostaną ustalone krajowe przepisy przywozowe, będą mogły być wprowadzane na rynek wyłącznie na terytorium Polski – zakłada treść projektu.

Przepisy mają wejść w życie 1 czerwca 2022 roku.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska