
Krakowski Salon Poezji
Stary Teatr, Duża Scena, ul. Jagiellońska 1
niedziela, godz. 12.00
5 marca, z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, Michał Majnicz i Grzegorz Mielczarek zaprezentują wiersze poświęcone kobietom i miłości. Ich wyboru dokonała Anna Dymna. Aktorom towarzyszyć będzie Józef Michalik (kontrabas) i Adam Niedzielin (fortepian).

"Kimono. Nieprzebrane inspiracje" - wystawa
Muzeum Manggha
sobota - niedziela, godz. 10.00-18.00
Kimono to charakterystyczny japoński strój rozpoznawalny niemal na całym świecie, postrzegany jako kontynuacja tradycji i wyraz tożsamości narodowej, najwyższej klasy rzemiosło artystyczne, a niejednokrotnie również dzieło sztuki. Geometryczny kształt stworzony z prostych pasów materiału stanowi punkt wyjścia dla projektu kimona i pozostaje doskonałym polem do działań artystycznych.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha posiada obszerną kolekcję kimon, pasów obi i innych akcesoriów tradycyjnego stroju japońskiego, a w tym roku historyczne zbiory jeszcze się powiększyły – dzięki cennemu darowi rodziny Naohiro Kizu z Echizen liczą obecnie ponad trzysta obiektów. Przekazane krakowskiemu muzeum kimona datowane są na pierwszą połowę XX wieku i stanowiły część posagu rodu Kizu.
Na wystawie Kimono. Nieprzebrane inspiracje obejmującej wybór z muzealnej kolekcji dowiemy się, jakie miejsce zajmowało ono niegdyś i zajmuje dzisiaj w życiu Japończyków, którzy wciąż podtrzymują tradycję noszenia tego stroju na najważniejszych uroczystościach takich jak ślub, pierwsza wizyta w świątyni shintō czy ceremonia herbaty chadō. Będzie to również opowieść o inspiracji kimonem, o wzajemnych relacjach oraz przenikaniu się wpływów Wschodu i Zachodu w modzie XX wieku.

'Wędrujące obrazy. Małgorzata Mirga-Tas" - wystawa
Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25
sobota-niedziela, godz. 11:00 – 19:00
Wędrujące obrazy to pierwsza wystawa Małgorzaty Mirgi-Tas – obecnie najważniejszej reprezentantki romskiej sztuki współczesnej – po wielkim sukcesie podczas tegorocznego 59. Biennale Sztuki w Wenecji. W Galerii MCK pokazujemy szeroki wybór prac artystki z lat 2019–2022, w tym uznany przez międzynarodową publiczność cykl „Wyjście z Egiptu” i serię wielkoformatowych tkanin zatytułowaną „Herstorie”. Prezentujemy także nowe dzieła, które skupione są między innymi wokół historii nowohuckich Romów i romskiej pamięci.
Małgorzata Mirga-Tas inspiruje się sztuką dawną, szczególnie malarstwem renesansowym, ale także codziennością. Z jednej strony, przeobraża na swój użytek najbardziej znaczące motywy dziedzictwa europejskiego i sztuki nowożytnej. Z drugiej, bada i wykorzystuje fotografie z rodzinnych archiwów.