https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie trzecia uchwała antysmogowa

Piotr Ogórek
Gazeta Krakowska
Pod koniec kwietnia powinna być przyjęta kolejna uchwała antysmogowa. Tym razem uchwała znów będzie dotyczyć Krakowa. Ma ona zakazać palenia w mieście najgorszego rodzaju węglem, tzw. mułami. Zakaz obowiązywałby czasowo, od 1 lipca tego roku do 1 września 2019 roku, kiedy w życie wejdzie pierwsza uchwała antysmogowa, czyli całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie.

Projekt nowej uchwały ma powstać do końca lutego. - W marcu ruszymy z konsultacjami społecznymi. Zaprosimy do nich mieszkańców, naukowców, organizacje pozarządowe, wszystkich którym poprawa jakości powietrza leży na sercu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pod koniec kwietnia uchwałę będzie głosował sejmik - mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak.

Nowa uchwała ma zakazać palenia w Krakowie, od 1 lipca tego roku, w domowych piecach węglem niskiej jakości - mułami, flotokoncentratami i tzw. ekomiałem.

Czytaj więcej o smogu w Krakowie

We wtorek z apelem o taki zakaz do władz wojewódzkich zgłosił się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Uchwała antysmogowa, którą sejmik wojewódzki przyjął 23 stycznia tego roku zakłada takie zakazy dla całego województwa, ale z wyłączeniem Krakowa. Ten ma bowiem swoją uchwałę, która zakazuje palenia wszelkim węglem i drewnem od 1 września 2019 roku. Teoretycznie oznaczało to, że jeszcze przez dwa lata można będzie palić najgorszego rodzaju paliwem.

- Chodzi o wprowadzenie analogicznych rozwiązań, jakie przyjęto w uchwale sejmiku dla Małopolski, także dla Krakowa - tłumaczył Jan Machowski z biura prasowego magistratu. Jak tłumaczą władze Krakowa, apel do marszałka jest równocześnie reakcją na projekt rozporządzenia Ministra Energii, skierowanego do konsultacji, które pojawiło się w ostatnim czasie. Rozporządzenie dotyczy dopuszczenia do obrotu handlowego odpowiedniej jakości paliw stałych.

Smog w  Krakowie

Smog w Krakowie. Tym dzisiaj oddycha miasto

_________________________________________________________________________________


_________________________________________________________________________________

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bab
Egzekwowanie już obowiązujących przepisów dałoby znaczący skutek. Przecież widać śmieci palone w zimie, a porzucone przy drodze w lecie. Miały być kontrole ilości odpadów w stosunku do zadeklarowanych osób, kontrole segregacji śmieci. Wreszcie kto wydaje badania techniczne jakże powszechnym samochodom za którymi ciężko jechać, tak smrodzą.
K
Kaczor
Ciekawe jak zakażą palenia w piecu a jak ktoś nie ma gazu ani prądu znam takich ludzi nie płacili za prąd i wyłączyli opieka daje im kasę na drzewo a co zrobią z nimi jak będzie całkowicie zakazane paleniem drewnem zamkną ich pojebane pomysł ciekawy jestem co zrobi opieka w takim wypadku może będą mogli w duże mrozy zamieszkać w ratuszu tam jest ciepło
G
Gość
Dlaczego miasto milczy na ten temat? Dlaczego nikt o tym głośno nie mówi ile ton pyłu po ostatniej awarie a hindus dostał tylko 5 tyś kary? A ja gdybym spaliła butelkę plastikową to mogę tyle samo dostać ale jak wiadomo lepiej uwalić pojedyńczego obywatela
G
Gość
Dlaczego miasto milczy na ten temat? Dlaczego nikt o tym głośno nie mówi ile ton pyłu po ostatniej awarie a hindus dostał tylko 5 tyś kary? A ja gdybym spaliła butelkę plastikową to mogę tyle samo dostać ale jak wiadomo lepiej uwalić pojedyńczego obywatela
n
n
Opłaty za smieci, skandalicznie wysokie zwłaszcza, że w ostatnich dwóch latach mieszkańcy nadpłacili prawie o 200% i nikt tego nie wrócił. Pewnie dlatego domki wola palić smieci niż je wyrzucać. Osobiście wole segregować plastik i metal dla lokalnego Ediego niz wysypywać do pojemników dla ustawionych hien. Co do kominów to nasza cywilizacja od czasów jaskiniowców poza dziurą w sufice nie była już w sranie nic lepszego wymysleć...a zaraz poproszono Norwegów o pomoc..lol.
J
Judyta30
Huta Wsendzimira kopci na całego a my nie bedziemy mogli drewnem w kominku zapaluć
f
filemon
wtedy opłacało by się palić gazem i nie musielibyśmy kupować i dofinansowywać sląskich kopalni produkujących truciznę, korzyść co najmniej potrójna . 1. Czyste powietrze, 2. Zdrowsi mieszkańcy Małopolski, 3. Zaprzestanie dofinansowania górników !!!
k
krk
parę dni wiatru z północnego wschodu i w mieście w końcu można normalnie żyć. Czas na radykalne posunięcia !!! zakaz smrodu ze śląska i trujących produktów typu flot węglowy miał itp. w całej Małopolsce. Już dość eksterminacji mieszkańców Małopolski przez śląsk !!!!
A tak na marginesie znowu górnicze protesty się szykują bo dostali połowę 14 w wysokości 2000 zł
g
gość
Dokladnie tak
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Będzie trzecia uchwała antysmogowa
m
mieszkanka
krakow to nie osobne panstwo panie majchrowski i reszta sejmiku równosc i konstytucja to jest prawo gdzie piece piatej generacji dla krakowa gazem to wy mozecie sobie palic
p
podpis
Zakazać palenia mułem nie jest problemem, ale jak to wyegzekwować ? Bez skutecznej egzekucji taki zakaz to tylko medialne bicie piany. Lepiej zakazać handlu takim syfem i nie czekać aż kiopalniom skończą się zasoby tego odpadu (bo muszą zarobić) tylko natychmiast zakazać sprzedaży.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska