Projekt nowej uchwały ma powstać do końca lutego. - W marcu ruszymy z konsultacjami społecznymi. Zaprosimy do nich mieszkańców, naukowców, organizacje pozarządowe, wszystkich którym poprawa jakości powietrza leży na sercu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pod koniec kwietnia uchwałę będzie głosował sejmik - mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak.
Nowa uchwała ma zakazać palenia w Krakowie, od 1 lipca tego roku, w domowych piecach węglem niskiej jakości - mułami, flotokoncentratami i tzw. ekomiałem.
Czytaj więcej o smogu w Krakowie
We wtorek z apelem o taki zakaz do władz wojewódzkich zgłosił się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Uchwała antysmogowa, którą sejmik wojewódzki przyjął 23 stycznia tego roku zakłada takie zakazy dla całego województwa, ale z wyłączeniem Krakowa. Ten ma bowiem swoją uchwałę, która zakazuje palenia wszelkim węglem i drewnem od 1 września 2019 roku. Teoretycznie oznaczało to, że jeszcze przez dwa lata można będzie palić najgorszego rodzaju paliwem.
- Chodzi o wprowadzenie analogicznych rozwiązań, jakie przyjęto w uchwale sejmiku dla Małopolski, także dla Krakowa - tłumaczył Jan Machowski z biura prasowego magistratu. Jak tłumaczą władze Krakowa, apel do marszałka jest równocześnie reakcją na projekt rozporządzenia Ministra Energii, skierowanego do konsultacji, które pojawiło się w ostatnim czasie. Rozporządzenie dotyczy dopuszczenia do obrotu handlowego odpowiedniej jakości paliw stałych.
Smog w Krakowie. Tym dzisiaj oddycha miasto
