https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Krakowa czują się oszukani. Chcą konsultacji, a nie dyskoteki w Hali Targowej na Grzegórzkach

Piotr Tymczak
Wideo
od 12 lat
Rada Dzielnicy II Grzegórzki podjęła uchwałę w sprawie zablokowania możliwości powstania klubu tanecznego, dyskoteki lub innego lokalu rozrywkowego w kompleksie budynków Hali Targowej położonej w Krakowie przy al. Daszyńskiego 3 i ul. Grzegórzeckiej 3-5.

- Można zauważyć, że prowadzone są prace związane z adaptacją dawnej chłodni Hali Targowej. Ustaliliśmy, że odbywają się zgodnie z prawem. Mieszkańcy jak i my radni nie mamy oficjalnych informacji, jaka jest tam planowana działalność. Inwestorem jest jednak właściciel innych klubów nocnych w Krakowie. Liczyliśmy na to, że inwestor uspokoi mieszkańców, zapewni, że np. będą izolacje na ścianach, monitoring, ale nie mamy odpowiedzi. Cały czas wraz z mieszkańcami czujemy niepokój, są uzasadnione obawy - mówi Monika Firlej, przewodnicząca Rady Dzielnicy II Grzegórzki.

Nie chcą klubu nocnego w takim sąsiedztwie na Grzegórzkach

W uzasadnieniu uchwały radni z "dwójki" przypomnieli, że zespół zabudowań Hali Targowej przy ul. Daszyńskiego na Grzegórzkach wzniesiony w latach 1937- 1940 miał służyć celom handlowym.

"Ulokowanie w tym kompleksie klubu tanecznego lub innego lokalu rozrywkowego wpłynie bardzo negatywnie na charakter tego miejsca. W bezpośrednim sąsiedztwie powyższej nieruchomości znajdują się budynki mieszkalne, w nieco dalszym przedszkole i szkoła. Rada Dzielnicy wspierając postulaty zdecydowanej większości okolicznych mieszkańców i innych użytkowników tej przestrzeni, którzy są przeciwni powstaniu w budynkach Hali Targowej lokalu o charakterze rozrywkowym, bo słusznie obawiają się licznych problemów z jakimi wiąże się funkcjonowanie tego typu przybytków, wnioskuje o podjęcie działań uniemożliwiających powstanie klubu nocnego w tej lokalizacji" - napisali radni z Dzielnicy II.

Zaznaczyli także: "Problem jest palący, bo spokojna dotąd okolica bardzo się zmienia, widać tu duży napływ turystów i związane z tym problemy, lokal rozrywkowy problemy te znacząco zintensyfikuje i pogłębi. Mieszkańcy czują się oszukani, ponieważ zapewniano ich, że problem został zażegnany, a sposób zagospodarowania budynku chłodni będzie przedmiotem konsultacji. Podejmujemy tę uchwałę, by głos mieszkańców został usłyszany i zapowiadane wcześniej konsultacje, zostały jednak przeprowadzone".

- To nie jest dyskusja o tym, czy kluby nocne powinny powstawać. Jesteśmy w mieście, gdzie różne działalności są realizowane. W tym przypadku chodzi o to, że nikt z mieszkańcami nie konsultował, co ma powstać w obiekcie, który wchodzi w skład Hali Targowej. Blisko są bloki mieszkalne, w których mieszka dużo osób, to spokojny rejon. Mieszkańcy już wystosowali do władz Krakowa pismo w tej sprawie. My, poprzez naszą uchwałę wyrażamy solidarność z nimi - dodaje przewodnicząca Monika Firlej.

Dwa wnioski do prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego

Radni z Dzielnicy II w uchwale zawarli dwa wnioski do prezydenta Krakowa. Pierwszy z nich to apel o podjęcie zdecydowanych i skutecznych działań, które uniemożliwią powstanie klubu nocnego, dyskoteki lub innego lokalu rozrywkowego kompleksie budynków Hali Targowej.

Drugi wniosek dotyczy przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie sposobu zagospodarowania budynku dawnej chłodni należącego do kompleksu budynków Hali Targowej.

Przypomnijmy, że mieszkańców protestujących przeciwko tworzeniu lokalu rozrywkowego w kompleksie handlowym w centrum Grzegórzek wsparł wiosną 2024 roku Aleksander Miszalski, wtedy kandydat na prezydenta Krakowa. Sprzeciw lokalnej społeczności poparli także parlamentarzyści.

Niespełna miesiąc temu prezydent Aleksander Miszalski na platformie X napisał: "W kampanii wyborczej zapowiadałem, że będę walczył o zachowanie niezwykłego charakteru Hali Targowej. Od początku kadencji wielokrotnie rozmawiałem z konserwator zabytków o dostępnych możliwościach, a na początku ubiegłego tygodnia odbyłem kolejne spotkanie w tej sprawie. Nie ustajemy w staraniach o przyszłość Hali Targowej!".

Wysłaliśmy zapytanie, jaki jest obecnie efekt starań prezydenta Aleksandra Miszalskiego w sprawie Hali Targowej i w jaki sposób zamierza zareagować na wnioski zawarte w uchwale Rady Dzielnicy II. Jaka jest odpowiedź? Zobacz tutaj:

Zespół Hali Targowej został wpisany do rejestru zabytków

Przypomnijmy, że pozwolenie na budowę dla adaptacji części Hali Targowej na Grzegórzkach zostało wydane 7 lipca 2023 roku. Wcześniej koncepcja, a potem tzw. zamierzenie inwestycyjne były opiniowane oraz uzgodnione przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.

W trakcie realizacji inwestycji zespół Hali Targowej został wpisany do rejestru zabytków, na mocy decyzji Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie z 5 lipca 2024 roku. Zakres wpisu do rejestru zabytków nie stanowił podstawy do ograniczenia uprzednio uzgodnionego zakresu remontu adaptacyjnego budynku.

Natomiast w związku z wpisem do rejestru zabytków, zaistniała konieczność wydania pozwolenia konserwatorskiego na prace dotychczas niezrealizowane, a objęte projektem. Takie pozwolenie zostało wydane 13 listopada 2024 r.

Planowana inwestycja zakłada dokończenie przebudowy segmentu wysokiego hal i przyległego do niego fragmentu pasażu zachodniego.

Więcej na temat inwestycji pisaliśmy tutaj:

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska