Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez przewodników nie ma małopolskiej turystyki. Odznaki i dyplomy dla najlepszych

Marek Długopolski
To dzięki waszej ogromnej wiedzy, licznym talentom i wielkiemu sercu, turyści tak dobrze postrzegają nasz region. Cieszę się, że kochacie świat i ludzi - tak do przewodników zwrócił się Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, a jednocześnie prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Uroczysta gala z okazji małopolskich obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika odbyła się w krakowskim Klubie Garnizonowym.

Dla najbardziej zasłużonych przewodników były Odznaki Honorowe Ministra Sportu i Turystyki „Za Zasługi dla Turystyki”. Otrzymali je Władysław Augustyński, przewodnik beskidzki, a także społeczny opiekun zabytków w Krynicy-Zdroju oraz współinicjator akcji „Ratujmy krynickie nekropolie”; Małgorzata Mroczek, przewodniczka beskidzka, współorganizatorka rajdów dla dzieci i młodzieży oraz akcji „Poznaj swój kraj - Polska mało znana”; Wojciech Pałka, przewodnik m.in. po górach, Ojcowskim Parku Narodowym, a także Anna Kostecka, przewodniczka beskidzka i organizatorka licznych imprez pieszych i rowerowych.

Marszałek Województwa Małopolskiego także uhonorował przewodników. Specjalne dyplomy „Za wkład w rozwój i promocję turystyki w Małopolsce” trafiły do: Felicji Lasek, Zdzisława Musiała, Marii Barbary Szeli, Celiny Sordyl, Adama Sarleja, Anny Kowalskiej, Diego Audero, Koła Przewodników PTTK - Oddział „Beskid” w Nowym Sączu oraz Oddziału PTTK w Bochni.

Szlakiem niepodległości

Z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich tradycyjnie już organizuje bezpłatne wycieczki po Krakowie. W ramach cyklu „Przewodnicy Mieszkańcom” w sobotę będzie można wybrać się na trzy niezwykłe, bezpłatne spacery po stolicy Małopolski.

- W Krakowie pozostało wiele pamiątek związanych m.in. z odzyskaniem niepodległości przez Polskę - przypomniał Sławomir Śmiłek z Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich po Krakowie. A Tomasz Dudek ze Stowarzyszenia Gaudeamus zachęcał, by je poznać, biorąc udział w spacerze „W 100. rocznicę odzyskania niepodległości”. Miłośnicy nie tak znowu odległej historii wyruszą z Oleandrów (al. 3 Maja 7) w sobotę o godz. 10.

To z tego miejsca 6 sierpnia 1914 r. wymaszerowali strzelcy z 1. Kompanii Kadrowej. - Bez 6 sierpnia 1914 roku nie byłoby 11 listopada 1918 roku - twierdzi dzisiaj wielu historyków. Na szlaku znajdą się m.in. tablice pamiątkowe, pomniki, zabytkowe budynki, historie ludzi, którym zawdzięczamy niepodległość… - Pamięć o tych wydarzeniach jest naszą powinnością - zaznaczył Tomasz Dudek.

Muzeum… Baranieckiego

Kto dzisiaj pamięta o pięknych kartach zapisanych w Krakowie przez dr. Adriana Baranieckiego? Czym wsławił się absolwent m.in. studiów medycznych w Kijowie, Moskwie i Francji?

O tym dowiemy się wyruszając w sobotę o godz. 9 (ul. Smoleńsk 9) na trasę „Muzeum Techniczno-Przemysłowe”. - 150 lat temu założył go w Krakowie powstaniec styczniowy dr Adrian Baraniecki. Dlaczego? Aby podnieść rodzime rzemiosło, stworzyć podwaliny przemysłu i techniki. On także zorganizował Wyższe Kursy dla Kobiet - podkreśliła Elżbieta Woźniak ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych. To podczas tej niezwykłej „lekcji” poznamy miejsca, gdzie działało muzeum, biblioteka, warsztaty. A jednym z nich jest m.in. gmach krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Kazimierz Gebirtiga

- Opowiemy o mieszkańcach krakowskiego Kazimierza. Poznamy barwne życie artystów, rodzin, szkół, nie zawsze łatwą codzienność oraz kilka słów z języka jidysz, którym rozbrzmiewała przed wojną cała dzielnica - tak do spaceru „Nieoczywisty Kazimierz Mordechaja Gebirtiga” zachęca Agnieszka Misina ze Stowarzyszenia Renesans.

Przewodnikiem po tej niezwykłej dzielnicy będzie przedwojenny stolarz Mordechaj Gebirtig. - Niewielu pamięta, że ów stolarz, autor sławnych na cały świat piosenek, urodził się na Kazimierzu. My to zmienimy - zapewniła. Spotkanie na placu im. Mordechaja Gebirtiga - jeszcze nieoficjalnie tak nazywanym (ul. Brzozowa l4) w sobotę o godz. 10.

Wyprawa śladami wspaniałego barda Kazimierza, męża Blumy Lindenbaum, ojca Charlotty, Ewy i Leonory, zakończy się w kamienicy przy Berka Joselewicza 5. - Będzie herbata z kostką cukru. Bo taką pijał Mordechaj Gebirtig - przypomniała Agnieszka Misina.

Przewodnicy dzieciom

To wspaniała akcja, którą co roku przewodnicy PTTK organizują dla dzieci z domów dziecka, świetlic środowiskowych, a także tych, którzy nie wyjechali na ferie. W tym roku ruszono m.in. „Śladami wielkich patriotów - twórców niepodległej Polski”.

Najmłodsi turyści lepszych opiekunów nie mogli sobie wymarzyć. Akcję zorganizowano w Krakowie, a także w Bochni, Krościenku, Nowym Sączu, Tarnowie, Wadowicach, Rabce-Zdrój i Nowym Targu.

***

- To przewodnik jest często pierwszą osobą, z którą ma kontakt turysta przyjeżdżający do Małopolski. Dlatego to, jak postrzegany jest nasz region przez odwiedzających, to także ogromna zasługa wszystkich z państwa - podkreślił Leszek Zegzda, odpowiedzialny w zarządzie województwa za turystykę. - I za to wszystkim dziękuję - zaznaczył.

Gala z okazji Dnia Przewodnika nieprzypadkowo odbyła się w Klubie Garnizonowym. W roku 2018 obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, a to właśnie ten klub był m.in. miejscem spotkań Józefa Piłsudskiego z władzami Krakowa i jego mieszkańcami.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Kultura Gazura, odc. 39

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bez przewodników nie ma małopolskiej turystyki. Odznaki i dyplomy dla najlepszych - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska