FLESZ - Są polskie sankcje na Rosję!

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Należy do tzw. chorób cywilizacyjnych - sprzyjają mu siedzący tryb życia, wysoko przetworzona żywność, używki. Rozwija się przez kilkanaście lat, długo nie dając objawów. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem, dlatego osobom po 50. roku życia zaleca się regularne badania. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, do skorzystania z której zachęca szpital im. Żeromskiego w Krakowie.
Środki na jego realizację krakowski Szpital Specjalistyczny im. Żeromskiego otrzymał z funduszy unijnych.
Mogą z niego skorzystać mieszkańcy i osoby pracujące w powiatach:
- dąbrowskim
- limanowskim
- nowosądeckim
- oświęcimskim
- proszowickim
- suskim
- tatrzańskim
- wadowickim
Kolonoskopia, to badanie całego jelita grubego za pomocą giętkiego instrumentu wprowadzonego przez odbyt. Badanie trwa zwykle ok. 15-30 minut, lekarze zalecają jednak, by na wizytę w szpitalu zagospodarować dwie godziny. Jeśli w trakcie badania zostaną wykryte polipy, zostaną one usunięte za pomocą pętli wprowadzonej do jelita przez kolonoskop. Usunięcie polipów nie jest bolesne i bezpośrednio po jego przeprowadzeniu można wrócić do domu lub pracy.
- Do badań kwalifikują się wszystkie osoby w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego – informuje Anna Górska ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.
- Również osoby w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, ale które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego oraz osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP. W tym przypadku konieczne jest potwierdzenie z poradni genetycznej – dodaje.
Do badań szpital nie kwalifikuje osób, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.
By poddać się badaniu, trzeba odpowiednio oczyścić jelito z resztek pokarmowych. Osiąga się to, stosując odpowiedni lek. Po ustaleniu terminu wizyty dokładnej instrukcji udzieli lekarz.