Organizatorzy badań podkreślają, że osteoporoza to najbardziej powszechne schorzenie układu kostnego, które doprowadza do zwiększonej łamliwości kości. Choroba jest bezobjawowa, co utrudnia rozpoznanie pogarszającego się stanu struktury kostnej. Udział w badaniach jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać osobiście w Bęble przy ul. Kwiatowej 5, gdzie odbywać się będą badania lub numerem telefonu: 12 419 09 20 (nie później niż w dzień poprzedzający badania). Badania będą od godz. 10 do 16. Liczba miejsc jest ograniczona.
Osteoporoza jest bezobjawowa
Na osteoporozę choruje ok. 2,5 mln Polaków. Jest bezobjawowa, ale bezbolesne pogarszanie się stanu układu kostnego, zwiększa podatność na złamania kości (często złamania trzonów kręgowych, kości udowej, kości ramiennej oraz dystalnej części przedramienia).
Badanie gęstości kości, czyli densytometria, umożliwia wykrycie osteoporozy we wczesnym stadium rozwoju. Pozwala także na monitorowanie leczenia i określenie stopnia zaawansowania choroby.
- Wczesna diagnostyka, prawidłowe odżywianie, utrzymanie prawidłowej masy ciała i aktywność fizyczna stanowią podstawowe elementy walki z chorobą. Zachęcam do skorzystania z badania, którego wynik pacjent otrzymuje bezpośrednio po wykonaniu pomiaru, co umożliwia szybką reakcję w przypadku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości – mówi Agnieszka Wróblewska z Fundacji NEUCA dla Zdrowia.
Badania densytometryczne polecane są:
- osobom po 40 roku życia, u których w rodzinie występowała osteoporoza
- kobietom po 50 roku życia
- mężczyznom po 55 roku życia.
Badań nie mogą wykonywać:
- kobiety w ciąży,
- osoby, którym w ciągu dwóch dni podano środek kontrastowy (np. tomografia komputerowa z kontrastem),
- osoby, które w ostatnim roku miały badanie RTG lub rezonans
- pacjenci z katarem, gorączką, osłabieni, z padaczką.
Samo badanie jest krótkie, trwa około 12 minut i nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Stosowana metoda badania to tzw. dwuwiązkowa absorbcjometria rentgenowska, w której wykorzystuje się bardzo niewielką dawkę promieniowania rentgenowskiego i naświetla promieniami X wybraną okolicę szkieletu. Pomiar w Osteobusie wykonywany jest z odcinka lędźwiowego (L1 - L5) kręgosłupa.
Dodatkowy pomiar cukru we krwi
- Dodatkowo, w Osteobusie pacjenci mają możliwość samodzielnego wykonania pomiaru poziomu cukru we krwi. Nad poprawnością wykonania pomiaru czuwać będzie personel zapewniający instruktaż oraz bezpieczne warunki do wykonania tych czynności – dodaje Agnieszka Wróblewska.
Cukrzyca jest zjawiskiem globalnym, bliskim rozmiarom pandemii, a Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) szacuje, że na świecie z cukrzycą żyje co dziesiąta dorosła osoba.
Spotkanie opłatkowe w starostwie z udziałem czterech konsuló...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Kolejna dawka szczepionki już dostępna!
